Głębia przyzywa głębię

Spotkanie ze Słowem Bożym dla chcących mieć czas. Spotkanie dla tych, którzy czują się przynagleni, ale nie pędzą.

Zanim postawimy kolejny krok spójrzmy wstecz. Pierwsza refleksja – Zaprzyjaźnić Słowo – wkładała do ręki krótki, mający nam towarzyszyć cały dzień, fragment Pisma świętego. Byśmy nauczyli się mocno „trzymać Słowa Życia”. Chyba nie będzie przesadą gdy zauważmy, że to metoda dla zabieganych. Co wcale nie znaczy nie chodzących w „blasku Słowa”. Raczej w pogoni życia wracających co chwila do jego fundamentu. Druga – Re-wizja bez wywracania kieszeni – przeznaczona była dla mocno stąpających po ziemi, czyli ludzi konkretu. Co oczywiście wcale nie musi znaczyć, że kolejne etapy naszych zmagań ze Słowem przeznaczone będą dla bujających w obłokach. Również konkret, ale wymagający poświęcenia czasu.

Dlaczego pisząc o metodzie spotkania ze Słowem nie nazywamy jej po imieniu, ale zaczynamy od czasu? Wyobraźmy siebie w roli pracującego w poważnej redakcji korektora. Dostajemy tekst do tak zwanej adiustacji. Pierwsze czytanie jest próbą zrozumienia tego, co autor chciał wyrazić. W drugim zwracamy uwagę na spójność i logikę tekstu. Dalej na poprawność zdań, a na samym końcu wychwytujemy błędy literowe. Czyli zaczynamy zauważać szczegóły.

Podobnie mówił przed kilku laty znany leśniczy z Morskiego Oka, pan Marcin Strączek-Helios. Pytano go czy nie jest zmęczony chodzeniem po ciągle tym samy obszarze Tatr. Najpierw – odparł – poznaje się drogi, przejścia, topografię. Potem przychodzi czas na detale. Odkrywa się to, czego na początku człowiek nie widział.

Potrzebę czasu lepiej zrozumiemy, gdy zwrócimy uwagę na jeden szczegół przypowieści o siewcy. Zarówno Mateusz jak i dwaj pozostali sumiennie zauważają, że przypowieść została opowiedziana nad jeziorem, w łodzi, gdy na brzegu stał tłum. Ale tylko Marek wyjaśnienie jej sensu wiąże z byciem na osobności. „Gdy był sam, pytali go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść.” Znaczy potrzebowali dłuższego czasu, by obraz siewcy ich zaintrygował, przeniknął do serca i umysłu, wreszcie by mogli skupić się na detalach.

Zatem spotkanie ze Słowem Bożym dla chcących mieć czas. Tak! Chcących! Bo ludzie nie dzielą się na mających i nie mających czasu. Dzielą się na tych, którzy chcą i nie chcą go mieć. Więc spotkanie dla tych, którzy czują się przynagleni, ale nie pędzą. Potrafią się zatrzymać, zasłuchać, zapatrzeć i widzieć w tym sens, czerpać z tego radość, zaprzyjaźniać się jeszcze bardziej. Chodzi oczywiście o lectio divina.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • wołający na puszczy
  13.03.2017 12:25
  Tą bardzo wartościową analizę proponuję ukoronować syntezą wniosków (duch przesłania) , która jest gotowa w psalmie 19(18) i zrozumiała w całości tylko na głębinie. " Kierownikowi chóru. Psalm. Dawidowy.
  2 Niebiosa głoszą chwałę Boga,
  dzieło rąk Jego nieboskłon obwieszcza.
  3 Dzień dniowi głosi opowieść,
  a noc nocy przekazuje wiadomość.
  4 Nie jest to słowo, nie są to mowy,
  których by dźwięku nie usłyszano;
  5 ich głos się rozchodzi na całą ziemię
  i aż po krańce świata ich mowy.
  Tam słońcu namiot wystawił,
  6 i ono wychodzi jak oblubieniec ze swej komnaty,
  weseli się jak olbrzym, co drogę przebiega.
  7 Ono wschodzi na krańcu nieba,
  a jego obieg aż po krańce niebios,
  i nic się nie schroni przed jego żarem.

  8 Prawo Pana doskonałe - krzepi ducha;
  świadectwo Pana niezawodne - poucza prostaczka;
  9 nakazy Pana słuszne - radują serce;
  przykazanie Pana jaśnieje i oświeca oczy;
  10 bojaźń Pańska szczera, trwająca na wieki;
  sądy Pańskie prawdziwe, wszystkie razem są słuszne.
  11 Cenniejsze niż złoto, niż złoto najczystsze,
  a słodsze od miodu płynącego z plastra.

  12 Chociaż Twój sługa na nie uważa,
  w ich przestrzeganiu zysk jest wielki,
  13 kto jednak dostrzega swoje błędy?
  Oczyść mnie od tych, które są skryte przede mną.
  14 Także od pychy broń swojego sługę,
  niech nie panuje nade mną!
  Wtedy będę bez skazy i wolny
  od wielkiego występku.
  15 Niech znajdą uznanie słowa ust moich i myśli mego serca
  u Ciebie, Panie, moja Skało i mój Zbawicielu! ".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Lipiec 2018
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie...