W samym centrum ikony, na przecięciu poziomej i pionowej linii znajduje się łono Maryi, ponieważ w Nim w chwili Zwiastowania Bóg stał się człowiekiem. Jeżeli przyjrzymy się położeniu Dzieciątka zauważymy, ze leży Ono nieco wyżej niż Maryja, bliżej sfery właściwej Bogu, bo jest Ono Synem Boga, który z Maryi wziął swoje ciało.
Ta sama treść została wyrażona także przez geometrię, która posiada pewną symbolikę. Ikona Bożego Narodzenia skomponowana jest na planie krzyża, gdzie na przecięciu linii poziomej symbolizującej śmierć i zmartwychwstanie oraz pionowej ukazującej centralny punkt tajemnicy Wcielenia, czyli spotkanie nieba z ziemią. Ikona zapowiada więc w pośredni sposób krzyż, jako cel Wcielenia. Nad spokojem Betlejem rozciąga się już konieczność krzyża.
Jeżeli z lewego górnego roku zakreślimy ćwierćokrąg, dla którego promieniem będzie górna krawędź i jednocześnie drugi ćwierćokrąg z prawego dolnego rogu, dla którego promieniem będzie dolna krawędź, wówczas utworzy się owalna przestrzeń wyrażająca wychylenie się ziemi ku niebo i zstąpienie nieba ku ziemi. W tej przestrzeni spotkania znajduje się Maryja. W samym centrum ikony, na przecięciu poziomej i pionowej linii znajduje się łono Maryi, ponieważ w Nim w chwili Zwiastowania Bóg stał się człowiekiem.
Jeżeli przyjrzymy się położeniu Dzieciątka zauważymy, ze leży Ono nieco wyżej niż Maryja, bliżej sfery właściwej Bogu, bo jest Ono Synem Boga, który z Maryi wziął swoje ciało. Główka Dzieciątka znajduje się w poziomie na tej samej linii, co głowa Maryi, a w linii pionowej dokładnie nad łonem Maryi.
Wół i osioł umieszczone są w tej scenie ze względu na słowa proroka Izajasza: Wół rozpoznaje swego Pana i osioł żłób swego właściciela (Iz 1,3). Wół to także zwierzę ofiarne, a osioł nasuwa skojarzenia z wjazdem Jezusa do Jerozolima, jak Król Pokoju. Wół i osioł to nie tylko, zgodnie z antyczną mitologią, zwierzęta karmiące człowieka. Wskazują one przede wszystkim na człowieczeństwo Chrystusa. Wśród Ojców Kościoła pojawiają się także opinie że wół, jako zwierzę czyste symbolizuje Żydów a osioł, jako zwierzę uważane za rytualnie nieczyste oznacza pogan. To także podkreślenie dramatu, ze pomimo swego przyjścia nie zostaje rozpoznany przez Izraela, a cześć oddają Mu bezrozumne zwierzęta, kilku pasterzy i przybysze.
Z Niebios na Dzieciątko i Maryję spływa promień zakończony gwiazdą w kręgu i rozdzielający się na trzy promienie, które symbolizują jedność Trójcy. Jeden promień wychodzący z górnego trójkąta oznacza jedną osobę Boga Słowa. Wychodząc z gwiazdy promień dzieli się na trzy blaski, co wskazuje na udział w tej tajemnicy zbawienia Trzech Osób Trójcy Świętej. Częściowo odsłonięte u góry koło symbolizuje Boga Ojca, zaś małe koło wewnątrz zstępującego promienia oznacza Świętego Ducha, natomiast Syn Boży w Osobie Dzieciątka spoczywa w żłobku.
Wokół znajdują się sceny uzupełniające kompozycję.
Do góry, po lewej stronie widzimy trzech Mędrców podążających za gwiazdą. Symbolizują oni trzy okresy w życiu człowieka. Ewangelia nie określa ich liczby, ale od XII w. przyjęło się uważać, iż było ich trzech, bowiem cyfra ta kojarzyła się z trzema okresami życia i dlatego zaczęto ich przedstawiać jako różniących się wiekiem (jeden jest młodzieńcem, drugi w wieku dojrzałym, trzeci starcem). Trzy były również złożone przez nich dary: złoto (symbol królewskiej godności Chrystusa), kadzidło (symbol Jego Boskości) i mirra (wskazująca na śmierć, którą miał ponieść dla zbawienia ludzkości). Trzej Mędrcy są też symboliczną zapowiedzią trzech niewiast niosących wonności. Mędrcy dzięki ludzkiej wiedzy dostrzegli gwiazdę i to doprowadza ich do Króla. Poprzez scenę uwielbienia ze strony Mędrców Cerkiew zaświadcza, iż przyjmuje i uświęca wszelkie ludzkie nauki, które ku niej prowadzą, o ile względne światło poza-chrześcijańskiego objawienia, doprowadza tych, którzy mu służą, do nabożeństwa światła Absolutu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |