Duchowi spryciarze, święci cwaniacy!

Bóg zaprasza do działania przemyślanego, przemodlonego – we współpracy z Duchem Świętym. Do tego potrzeba zdrowego sprytu! Do tego potrzeba świętego „cwaniactwa”, rozumianego jako umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji, wychodzenia na prostą z każdego zakrętu.

Stawiam dzisiaj niebezpieczną tezę: „Dobry chrześcijanin to spryciarz i niezły cwaniak!” Ultra-ortodoksyjni wierzący załamują właśnie ręce, ale pozwólcie, że wyjaśnię… Nie mam na celu przewracać do góry nogami katolickiej teologii, ale raczej spojrzeć na nowo i może trochę pod innym kątem na sprawy dotyczące mojej i twojej wędrówki w stronę Domu Ojca…

Dobry przykład Apostołów?!

Zacznijmy od faktów! Jezus nie miał łatwego zadania w głoszeniu Królestwa Bożego. Pomijając reakcje tłumów i faryzeuszy, nawet sami jego uczniowie często nie rozumieli znaczenia nauk, które do nich kierował. W Ewangeliach znajdujemy wystarczającą ilość przykładów na poparcie tego smutnego faktu. Ci, których powołał Jezus, okazali się w momencie próby zupełnymi tchórzami, a nawet zdrajcami. Na co więc poszły 3 lata wędrówki z Jezusem, przysłuchiwania się Jego naukom? Ale Bóg się nie zniechęca – On doskonale zna naszą ludzką słabość i właśnie poprzez tą słabość, chce obdarzać łaską cały świat… Taki dziwny plan mógł stworzyć tylko On sam!

Po zmartwychwstaniu Jezus ukazuje się uczniom, obdarowuje ich Duchem Świętym i posyła na świat z misją głoszenia Królestwa Bożego! Tych dwunastu, którzy jeszcze przed chwilą w popłochu uciekali przed żołnierzami i strażą świątynną, ukrywali się w ciemnym kącie, Jezus posyła… Niemożliwa misja staje się rzeczywistością dzięki łasce Boga i współpracy człowieka. Wcześniej Apostołowie potrafili być „cwaniakami” jedynie w swoim gronie, kłócąc się, kto zajmie lepsze miejsce w Królestwie Niebieskim… Teraz będą musieli być „cwani” względem świata, by zanieść Ewangelię tam, gdzie zupełnie się jej nie oczekuje… Jezus mówił do nich: „Bądźcie roztropni (przebiegli) jak węże, a nieskazitelni jak gołębie” (Mt 10,16)

A jak to jest z Tobą?

Kiedy słyszysz w Kościele, że też jesteś posłany do głoszenia Ewangelii, jak się czujesz? Wyobraź sobie siebie stojącego pośrodku szkoły z Biblią w ręku i głoszącego Ewangelię o Jezusie… Wyobraź sobie siebie samego pośrodku swojej uczelni, w zakładzie pracy, może nawet w swoim domu! Jak zareagowaliby inni i ile czasu minęłoby zanim zadzwoniliby po karetkę?! Pewnie wielu by się śmiało i szydziło: „Taki z niego fanatyk!” Czy więc w dzisiejszych czasach da się wypełnić Boże posłanie do głoszenia Dobrej Nowiny?

Przypomnijmy sobie przypowieść Jezusa o nieuczciwym rządcy, (Łk 16,1-8) który usłyszawszy, że ma być zwolniony zaczął sprytnie zdobywać sobie przychylność ludzi przez pomniejszanie długów, jakie mieli wobec właściciela. Na końcu znajdujemy dziwne podsumowanie tej przypowieści: „Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.” (Łk 16,8) Oczywiście pochwała „Pana” nie dotyczy samego oszustwa, które jest złem oczywistym, ale dotyczy zaradności i sprytu rządcy, który znalazł wyjście z trudnej sytuacji…

Komentarz Jezusa, co do „synów światłości” to słowa do nas: „Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.” (Łk 16,8) Zaufanie w moc Boga, działanie łaski to nie zaproszenie do duchowej ospałości. Bóg wzywa nas do współpracy, która z jednej strony żąda zupełnego zawierzenia, ale z drugiej – aktywnego uczestnictwa. „Samo się nie zrobi” – chciałoby się powiedzieć do wszystkich, którzy zadowoleni są ze swojej pobożności, chodząc regularnie do Kościoła i przestrzegając przykazań… Pamiętasz, co Jezus mówi do młodzieńca, pytającego o życie wieczne? „Jeśli chcesz być doskonały…” – zaczyna Chrystus. To „jeśli” nie jest opcją, ale powołaniem! Każdy z nas wezwany jest do doskonałości: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.” (Mt 5,48)

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| ADWENT, MODLITWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama