W stronę głodu

Ewangelista Marek zapisał, że wielki tłum, który był przy Jezusie, nie miał nic do jedzenia. Jezus zareagował na to emocjonalnie i tymi emocjami podzielił się ze swoimi uczniami.

„Żal Mi tego tłumu” – powiedział. Zatrzymując się przy drugim ołtarzu procesji Bożego Ciała, trzeba zatrzymać się przy tych Bożych emocjach. Jeżeli Jezusowi żal ludzi, którzy trwają przy Nim kilka dni, nie dbając o zaspokojenie fizycznego głodu, to o ileż większy żal musi odczuwać Bóg, patrząc na miliardy głodzących się duchowo Jego dzieci. Umierając z głodu, nie mają one nawet pojęcia, że tracą życie, choć Pokarm jest na wyciągnięcie ręki. Duchowa ślepota jest o wiele bardziej niebezpieczna, niż nam się zazwyczaj wydaje. Jej skutki dotykają bowiem nie tylko jakiejś części naszego życia – one rujnują wszystko, odbierając życie.

Uczniowie odpowiedzieli Jezusowi: „Skąd tu, na pustkowiu, będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?”. Tak rozpoczął się dialog między Bogiem i ludźmi na temat tego, co niewyobrażalne, a jednak możliwe. Jezus „zapytał ich: »Ile macie chlebów?«. Odpowiedzieli: »Siedem«. I polecił ludowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je rozdzielali. I rozdali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo i polecił je rozdać. Jedli do sytości, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił”.

Dialog między Jezusem i uczniami rozpoczyna się od ich zdziwienia. Są zakłopotani, pytają właściwie retorycznie, de facto nie wierzą, że można nakarmić tak wielki tłum. Posłusznie jednak wykonują polecenia Mistrza. Tak dokonuje się cud, który rozumieć należy przede wszystkim eucharystycznie. Jezus bierze chleb, odmawia dziękczynienie, łamie, daje uczniom, oni zaś rozdają go ludowi. Między tym rozmnożeniem chleba, rozumianym jako suma wszystkich Jezusowych gestów i pouczeń, oraz ostatnią wieczerzą istnieje wyraźny związek: Jezus wykonuje te same gesty co w Wieczerniku przed swoją śmiercią. Właśnie dlatego, stając przed drugim ołtarzem w czasie procesji, w której niesiony jest Chleb Życia, trzeba dokonać głębokiej autorefleksji: czym tak naprawdę zaspokajam swój głód?

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w roku 2014 Ojciec Święty Franciszek, odprawiając Eucharystię przed bazyliką Świętego Jana na Lateranie, powiedział, że to nie pieniądz, sukces, próżność, władza czy pycha, lecz Eucharystia jest pokarmem, który nas naprawdę posila i zaspokaja. Eucharystia, której istotą jest miłość. Wskazał też, że oprócz głodu fizycznego człowiek nosi w sobie inny głód, którego nie można zaspokoić zwykłym chlebem, głód życia, głód miłości, głód wieczności. „W Eucharystii przekazywana jest miłość Boga wobec nas – mówił papież – miłość tak wielka, że karmi On nas samym sobą; miłość bezinteresowna, zawsze do dyspozycji każdej osoby głodnej i potrzebującej odrodzenia swych sił. Życie doświadczeniem wiary oznacza pozwolenie, by karmił nas Pan, i budowanie swego życia nie na dobrach materialnych, ale na tym, co nie ginie: darach Boga, Jego słowie i Jego Ciele”.

Ta głęboka prawda o Eucharystii, widziana przez pryzmat cudownego rozmnożenia chleba, odnosi się do podstaw naszego codziennego funkcjonowania jako wierzących. To fakt, odczuwanie głodu jest jedną z najbardziej podstawowych funkcji człowieka. Z jednej strony chroni nas przed śmiercią. Głodową śmiercią. Z drugiej zaś w świecie jest jej najczęstszą przyczyną. Paradoksalnie zasada ta dotyczy również życia duchowego. Nic tak bardzo nie uśmierca duszy jak zaprzestanie karmienia. I nigdy wcześniej świat, a ludzie wraz z nim, nie zawędrował w tak niebezpieczny zaułek, w którym nieustannie rozlega się szept diabelskiego pomysłu: twoja dusza może nakarmić się sama. Tobą samym.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Wrzesień 2021
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama