Refleksja na dziś

Poniedziałek 3 października 2016

Czytania » Co czynić?

Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!» Łk 10

Co trzeba czynić, by osiągnąć życie wieczne? Czy uczony w Prawie tego nie wiedział? Chciał Jezusa wystawić na próbę. Jakiej zatem spodziewał się odpowiedzi? Czy nie wiedział też, kto jest jego bliźnim, że również o to spytał Jezusa? Oczywiście znał odpowiedzi, tak jak i ja je znam. Od dziecka wiem, co czynić, by dojść do nieba, wiem też, że każdy człowiek jest moim bliźnim. Cóż jednak z tego wynika?

Wiedza, jak postępować, jak żyć nie wystarczy, by osiągnąć cel mojego ziemskiego życia. Teoretyzowanie o tym, co być powinno, mędrkowanie nad tym, jakich wyborów trzeba dokonywać zupełnie nie gwarantuje mi wieczności. Po prostu muszę szeroko otworzyć oczy, zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Pomagać, a nie jedynie przekazywać informacje o potrzebujących. Uklęknąć i podnieść, gdy ktoś upada, a nie wskazywać tych, którzy powinni to zrobić. Wpłacić na konto chorego, a nie tylko wklejać na profilu jego zdjęcie i prośbę. Pomodlić się, gdy komuś obiecuję, a nie poprzestawać na słownych zapewnieniach. Ileż tych deklaracji już było? Czy naprawdę wiem, co robić, by osiągnąć życie wieczne, czy wiem, kto jest moim bliźnim? A może, jak ów uczony w Prawie udaję wciąż, tego nie rozumiem?

 

Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak

 

Promyczek NS Dobry Samarytanin - Piosenka z bajki Domek na Skale

 

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Viator 03.10.2016 14:32
A mnie się wydaje, że dobre uczynki nie są tylko owocem wdzięczności za zbawienie. Są wyrazem autentyczności wiary. Bez nich wiara jest czymś czysto intelektualnym. Tymczasem prawdziwa wiara, ta rozumiana jako "tak" powiedziane Jezusowi, siłą rzeczy musi tez prowadzić do dobrego życia. Inaczej jest tylko pustą deklaracją...
0 Gość 03.10.2016 14:17
Czy Autorka naprawdę uważa, że na zbawienie / niebo można sobie zapracować dobrymi uczynkami? 'Zawziąć się' i udowodnić Bogu, że po tym co zrobiłam na ziemi zbawienie / niebo mi się należy? Czy to nie Jezus nas odkupił i zbawił przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie? "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił." Ef 2,8-9 Oczywiście, mamy z wielkiej wdzięczności Jezusowi czynić dobrze, ale z wdzięczności i miłości, a nie 'zapracowując' sobie na niebo. Na niebo nie można sobie zapracować. Nie jesteśmy w stanie nic dodać do Jego ofiary. Jego łaska jest za darmo.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...