Duchowe przygotowania do rocznicy Chrztu Polski

Jak pogłębić wśród wiernych rozumienie istoty tajemnicy sakramentu chrztu i wynikających zeń konsekwencji - debatowała 19 i 20 stycznia br. Komisja Duszpasterstwa KEP. Celem spotkania była praca nad szczegółami programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na zbliżający się rok liturgiczny 2015/2016.

Reforma przygotowań do chrztu w parafiach

Ks. dr Jan Hadalski wskazał na wiele konkretnych, a wymagających pogłębienia aspektów przygotowania do chrztu na poziomie parafii. Mówił o tym w referacie: "Chrzest dzieci w parafii. Przygotowanie, celebrowanie, towarzyszenie". Zwrócił uwagę m. in. na potrzebę zwiększenia ilości katechez dla rodziców i chrzestnych poprzedzających ten sakrament, tak aby nie ograniczały się one tylko do wyjaśnienia aspektów liturgiczno-organizacyjnych, ale były znacznie głębszym przygotowaniem wprowadzającym w istotę tajemnicy Chrztu św. Postulował także konieczność przemyślenia na nowo roli rodziców chrzestnych, gdyż obecnie w ich wyborze dominuje aspekt towarzyski. Zapomina się o roli chrzestnych jako przewodników dla dziecka w kształtowaniu wiary. Odnowy też wymaga rozumienie wyboru imienia, jako konkretnego świętego, dzięki którego pośrednictwu dany człowiek przez cale życie może doświadczać szczególnej opieki duchowej.

Bp Dajczak postulował, aby przygotowanie rodziców do chrztu ich dzieci rozpoczynać jeszcze przed ich narodzeniem dziecka, kiedy rodzice się go już spodziewają. Wyjaśnił, ze taka praktyka jest stosowana przezeń w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przynosi dobre owoce.

Ks. dr Radosław Błaszczyk, w referacie o symbolice wody i białej szaty postulował m. in., aby dopracować się prostej symboliki, która pomagałaby rodzinom w ugruntowaniu lepszej pamięci o sakramencie chrztu. Pierwszym elementem, na który zwrócił uwagę winno być otaczanie większym szacunkiem chrzcielnicy w kościele. Zawsze też - a nie tylko w okresie Wielkanocy - powinna być dostępna woda święcona, znajdująca się w naczyniu, np. w formie kamiennej stągwi. Podkreślał, że warto byłoby powrócić do dawnego zwyczaju posiadania niewielkich kropielnic w domu, a ich ofiarowywanie np. z okazji rocznicy chrztu, mogłoby stać się cenną tradycją.

Kongres nowej ewangelizacji środowisk wiejskich

O zbliżającym się III Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji, mówił redemptorysta o. Jacek Dubel. Odbędzie się on w Skrzatuszu na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 28 do 31 maja a skoncentrowany będzie wokół tematu "Ewangelizacja środowisk wiejskich". Hasłem kongresu jest "Skarb ukryty w roli".

Celem kolejnego kongresu nt. nowej ewangelizacji - podkreślił o. Dubel - jest "uświadomienie konieczności podjęcia wyzwań charakterystycznych dla potrzeb ewangelizacji środowisk wiejskich". Wyjaśnił, że dotychczasowa refleksja dotycząca działań w sferze nowej ewangelizacji skoncentrowana była wokół rzeczywistości miejskiej i teraz szczególnie potrzeba jest adaptacji nowej ewangelizacji w środowisku wiejskim. A jest to zadanie tym bardziej palące, że polska wieś coraz bardziej się wyludnia, a więc osłabia się jej struktura społeczna, a nurty kulturowe propagujące sprzeczny z chrześcijaństwem styl bycia na społeczność wiejską oddziaływają równie intensywnie jak na tą, która zamieszkuje wielkie aglomeracje. Dodał, że jako miejsce kongresu celowo została wybrana diecezja koszalińsko-kołobrzeska, gdyż struktura wsi - poprzez ilość PGR-ów, skalę bezrobocia, emigracji, itp - została tam w sposób szczególny zdegradowana.

Na kongres przyjedzie około 1000 uczestników z całej Polski. Przybędzie nań m. in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Edward Dajczak i bp Grzegorz Ryś. Oprócz duchownych oraz członków służby liturgicznej, rad parafialnych czy tradycyjnych wspólnot religijnych, zaproszeni zostali także członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich czy stowarzyszeń folklorystycznych, czyli tych masowych organizacji społecznych, które odebrać też mogą istotną rolę w procesie nowej ewangelizacji środowisk wiejskich.

Kongres w Skrzatuszu łączyć będzie wymiar rekolekcji dla ewangelizatorów - które poprowadzi o. Krzysztof Wons SDS - z warsztatami na temat konkretnych narzędzi ewangelizacji jak i bezpośrednimi działaniami ewangelizacyjnymi. Ewangelizacja terenów wiejskich będzie prowadzona w ostatnim dniu kongresu na wioskach w okolicach Skrzatusza. Jej zwieńczeniem będzie wielkie ewangelizacyjne święto z udziałem najlepszych polskich zespołów muzycznych, na które zostali zaproszeni nie tylko uczestnicy kongresu, ale i członkowie ruchów i wspólnot apostolskich z terenów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Listopad 2024
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...