Roraty z Małym Gościem Niedzielnym i Wiara.pl 2004

Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.

Pytanie do dzieci: – Kto to jest moderator?

Moderator to ktoś, kto prowadzi, kieruje grupą. Moderatorem wspólnoty Emmanuel jest Dominique Vermersch /czytaj: Dominik Wermersz/. Dominique nie jest księdzem, podobnie jak założyciel tej wspólnoty, Pierre Goursat /czytaj: Pier Gursa/. Pierre umarł 13 lat temu i od tego czasu wspólnota wybiera co trzy lata nowego moderatora. Ciekawy to był człowiek, ten Pierre. Był właścicielem hotelu i krytykiem sztuki. Ale któregoś dnia usłyszał, jak ważne jest słuchanie Ducha Świętego i razem ze swoją przyjaciółką, Martine Laffitte-Catta/czytaj:MartinLafit-Kata/,którabyłalekarką, miała męża i troje dzieci, postanowili założyć grupę modlitewną. Prawie dziennie razem się modlili i żyli według Ewangelii. Na początku spotykali się w piątkę. Rok później było ich już pięciuset! Teraz do wspólnoty należy ponad 6 tysięcy osób. Najwięcej we Francji.

Może już czas przeczytać, co napisał nam Dominique /czytaj: Dominik/? Prosimy lektora o przeczytanie listu.

LEKTOR – czyta list

Drogie dzieci.

Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, gdy przygotowujemy nasze serca na spotkanie Emmanuela, „Boga z nami”, mam okazję podzielić się z Wami radością wiary. Cieszę się, że jestem zawsze kochany przez Boga jako Jego dziecko.

Przez chrzest staliśmy się naprawdę dziećmi Boga. A potem dzięki moim rodzicom usłyszałem o Jego Miłości. Rodzice bardzo wcześnie nauczyli mnie modlić się do Niego tak, jak do kochanego Tatusia. Nauczyli mnie też, że Maryja jest Mamusią z nieba. Maryja jest codziennie bardzo blisko mnie. Jest obecna w mojej modlitwie, w moim życiu. Tak, jak mamusia przy dzieciach. Dużo zawdzięczam Matce Bożej. Pozwólcie mi opowiedzieć jedno wydarzenie z dzieciństwa, które zostawiło w moim życiu ślad do dzisiaj.

W dniu, gdy kończyłem cztery lata, wpadłem do wielkiej misy z wrzącą wodą. Moi rodzice przez kilka dni bali się o moje życie. Głęboko wierzę, że ocaliła mnie ich modlitwa do Matki Bożej. Mimo że nie byliśmy zamożną rodziną, rodzice zdecydowali, że powinni odbyć pielgrzymkę do Lourdes, by tam podziękować Matce Bożej za uratowanie mnie od śmierci. Kiedy ukończyłem 17 lat, przyjeżdżałem często do Lourdes latem, aby opiekować się dziećmi. Tam jeszcze bardziej pokochałem Kościół i otrzymałem pragnienie, by mu służyć. Dlatego właśnie staram się codziennie być we wspólnocie Emmanuel. Wspólnota Emmanuel, do której należę, jest też obecna i w Waszym kraju.

Teraz, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, przez Matkę Bożą proście Jezusa o wierność codziennej modlitwie dla Was, dla Waszych braci i sióstr, dla Waszych rodziców. Proście Jezusa, byście mieli odwagę iść za Nim drogą, którą Wam pokazuje. To jedyna droga do szczęścia.
Na koniec proszę Was o modlitwę. Niech Bóg błogosławi Was i Wasz kraj, który dał Kościołowi tak wielkiego Papieża.

Dominique Vermersch /czytaj: Dominik Wermersz/

KSIĄDZ

Kolejny piękny list. Dominique /czytaj: Dominik/, który ani nie jest księdzem, ani zakonnikiem, codziennie służy Jezusowi.

Pytanie do dzieci: – Kto, według jego przekonania, uratował mu zdrowie, a może nawet życie?

Tak, Dominique /czytaj: Dominik/ wierzy, że to właśnie wstawiennictwo Matki Bożej z Lourdes /czyta: Lurd/, do której gorąco modlili się jego rodzice, uratowało mu życie. Jak na pewno pamiętacie, z Lourdes /czyta: Lurd/ też otrzymaliśmy list, od księdza Zambellego. W Lourdes i takie cuda się dzieją. Matka Boża najpierw ocaliła życie Dominique’a /czytaj: Dominika/, by teraz mógł służyć Panu Bogu we wspólnocie Emmanuel. Członkowie wspólnoty Emmanuel, oprócz tego, że razem się modlą, pomagają bezdomnym, odwiedzają więźniów i chorych w szpitalach, pełnią dyżury telefoniczne. W każdej chwili można do nich zadzwonić i poprosić o modlitwę. Można powiedzieć, że prowadzą takie stałe pogotowie modlitewne.

Nie wiem, czy Wy też, ale ja zauważyłem, że Dominique /czytaj: Dominik/ napisał, że powinniśmy prosić Jezusa przez Matkę Bożą o dwie rzeczy.

Pytanie do dzieci: – O co powinniśmy prosić Jezusa?

Tak jest. Mamy być wierni w modlitwie i odważnie iść za Jezusem. Poprośmy o to na koniec przez Matkę Bożą, byśmy byli tak wierni i odważni, jak Ona. Może odmówimy modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Dzisiejsze zadanie związane jest z praktyką pogotowia modlitewnego. Powiedzcie kolegom lub koleżankom, że jeżeli potrzebują Waszej modlitwy, mogą do Was zadzwonić i poprosić przynajmniej o jedno „Zdrowaś Maryjo”.

Pytania:
1. Kto to jest moderator?
2. W ilu krajach jest obecna Wspólnota Emanuel? – odpowiedź na to pytanie znajduje się w styczniowym numerze „Małego Gościa”.
3. Co oznacza słowo „Emmanuel”?

Zadania:
1. Powiedz kolegom, że jeżeli potrzebują Twojej modlitwy, mogą do Ciebie zadzwonić i poprosić przynajmniej o jedno „Zdrowaś Maryjo”.
2. Przygotuj kartkę z życzeniami do Ojca Świętego. Adres i inne szczegóły znajdziesz w styczniowym numerze „Małego Gościa”.

Obrazek:
Fragment listu o. Dominique’a Vermerscha, moderatora Wspólnoty Emmanuel:
Kiedy ukończyłem 17 lat, przyjeżdżałem często do Lourdes latem, aby opiekować się dziećmi. Tam jeszcze bardziej pokochałem Kościół i otrzymałem pragnienie, by mu służyć.

Więcej na następnej stronie
«« | « | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...