Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
Propozycja modlitwy
Dzieci, pomódlmy się teraz razem do Matki Bożej za naszego pana listonosza i za wszystkich chorych:
„Zdrowaś Maryjo...”
Pytanie do dzieci: – Co wydarzyło się w Lourdes /czytaj: Lurd/ ponad sto lat temu?
KSIĄDZ
Matka Boża objawiła się Bernadecie 18 razy. Być może czytałyście tę historię w październikowym „Małym Gościu”. Jeśli nie, to króciutko przypomnę. Matka Boża prosiła Bernadetę o modlitwę za grzeszników wzywała do nawrócenia. Na początku dziewczynka nie wiedziała, z kim rozmawia. Nazywała Ją Piękną Panią. Kiedy zapytała o Jej imię, Piękna Pani odpowiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.
Pytanie do dzieci: – Kiedy obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia?
Matka Boża prosiła Bernadetę, aby w miejscu objawień zbudować choćby małą kaplicę na Jej cześć. Dzisiaj w Lourdes /czytaj: Lurd/ stoi nie tylko kaplica, ale wielkie sanktuarium, do którego przybywają ludzie z całego świata i modlą się o zdrowie dla duszy i ciała. I właśnie rektorem, czyli opiekunem, tego sanktuarium jest nadawca listu, który dziś otrzymaliśmy – ojciec Raymond Zambelli. Jeszcze jedno. Ojciec Raymond napisał, że jest rektorem sanktuarium Notre-Dame /czytaj: Notr-Dam/.
Pytanie do dzieci: – Co to znaczy sanktuarium Notre-Dame /czytaj: Notr-Dam/?
A teraz już proszę naszego lektora o uroczyste przeczytanie listu.
LEKTOR – czyta list
Moje drogie dzieci!
Kiedy byłem w Waszym wieku, religii uczył mnie młody ksiądz. Któregoś dnia opowiadał nam o św. Janie Bosko, który miał dziwny sen. Ta historia bardzo mnie poruszyła.
Na wzburzonym morzu ksiądz Bosko zobaczył łodzie, którym groziło zatopienie. Nagle wynurzyły się z morza dwie ogromne kolumny. Na szczycie wyższej kolumny była Eucharystia, a na szczycie drugiej Matka Boża, Niepokalana.
Kapitan jednej z łodzi powiedział: „Jeśli wpłynę między kolumny, będziemy uratowani”.
Po wielu wysiłkach udało mu się to. Kapitan zarzucił kotwicę i zaczepił się mocno między dwiema kolumnami. Łódź znieruchomiała i burza się uciszyła.
Drogie dzieci z Polski.
Jeśli chcecie być wiernymi chrześcijanami przez całe życie, przyjmujcie często Pana Jezusa w Komunii Świętej i kochajcie bardzo Matkę Bożą. Słuchajcie też Ojca Świętego. Jeśli tak będziecie postępować, Wasza wiara i miłość do Boga będzie coraz większa.
Napisałem do Was list z sanktuarium w Lourdes /czytaj: Lurd/, gdzie w 1858 r. Matka Boża, Niepokalana, osiemnaście razy ukazała się czternastoletniej dziewczynce Bernadecie. Z Lourdes, gdzie pielgrzymi codziennie uczestniczą z chorymi w procesji eucharystycznej. Każdego roku jest ich sześć milionów.
Napisałem do Was z Lourdes /czytaj: Lurd/, gdzie dwa razy przyjechał Papież jako pielgrzym: 15 sierpnia 1983 roku i 15 sierpnia 2004 roku.
W Lourdes /czytaj: Lurd/ będę się modlił, żebyście się stali świętymi. Módlcie się także za mnie.
Wasz ojciec Raymond Zambelli
Rektor sanktuarium Notre-Dame w Lourdes /czytaj: Notr-Dam w Lurd/
KSIĄDZ
Jak pięknie się stało, że z sanktuarium maryjnego w Lourdes /czytaj: Lurd/ dostaliśmy list w sobotę, w dniu, kiedy szczególnie czcimy Matkę Bożą. W dodatku taki ciekawy. Widziałem, jak wszyscy od początku uważnie słuchali o tym, co się przyśniło św. Janowi Bosko. Przy okazji tego dziwnego snu dowiedzieliśmy się, co zapewni nam bezpieczeństwo, kiedy nadejdą życiowe burze.
Pytanie do dzieci: – Kogo św. Jan Bosko zobaczył na szczytach kolumn podczas burzy na morzu?
Właśnie. I o tym mamy pamiętać. Ojciec Raymond też zwrócił na to uwagę. Jeśli często będziemy przyjmować Jezusa w komunii, jeśli będziemy kochać Matkę Bożą, a do tego jeszcze słuchać Ojca Świętego, możemy być spokojni. Wszystkie życiowe burze przetrwamy.
UWAGA
W nawiązaniu do wczorajszego zadania można zaproponować dzieciom, by ich życzenia zostały doręczone ludziom, którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą poza domem rodzinnym – w szpitalu, w ośrodku pomocy dla chorych lub niepełnosprawnych, w hospicjum, w więzieniu. Na pewno na terenie parafii lub w okolicy jest takie miejsce.
Jeśli dzieci nie zdążyły do soboty, mogą kartki z życzeniami przynieść w niedzielę.
Na pewno zbierze się grupa dzieci, które zechcą z księdzem lub ze starszą młodzieżą pojechać do tych ludzi.
Wszystkie dzieci można zachęcić, by pamiętały o samotnych i chorych podczas wigilijnej modlitwy.
Pytania:
1. Dlaczego w Lourdes powstało sanktuarium?
2. Dlaczego Papież odwiedził w tym roku Lourdes? – odpowiedź na to pytanie znajduje się w styczniowym numerze „Małego Gościa”.
3. Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorych?
Zadanie:
1. Odwiedź dzisiaj chorą koleżankę lub kolegę z klasy, którzy nie mogli przyjść na roraty. Opowiedz im, co dzisiaj usłyszałeś na roratach.
Obrazek:
Fragment listu o. Raymonda Zambellego z Lourdes:
Jeśli chcecie być wiernymi chrześcijanami przez całe życie, przyjmujcie często Pana Jezusa w Komunii Świętej i kochajcie bardzo Matkę Bożą. Słuchajcie też Ojca Świętego. Jeśli tak będziecie postępować, Wasza wiara i miłość do Boga będzie coraz większa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |