Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.
Teraz już możemy się zamienić w słuch. Prosimy o odczytanie listu.
LEKTOR – czyta list
Drogi bracie i droga siostro!
W naszej ziemskiej rodzinie są różni ludzie. Są czarni, biali, żółci, a nawet tacy, którzy mają skórę czerwoną. Często jednak, szczególnie w Europie, jesteśmy o siebie zazdrośni i kłócimy się między sobą. Nasz Ojciec w Niebie na pewno nie jest zadowolony, kiedy na to patrzy.
Opowiem Wam piękną historię. Ten kto mi ją przekazał, twierdził, że jest prawdziwa.
W jednym z krajów europejskich – we Francji lub w Belgii – żyła bardzo biedna rodzina. Ojciec nie miał już nawet za co kupić jedzenia swoim dzieciom. Postanowił więc wyjechać do Ameryki, by tam pracować.
Kiedy zarobił wystarczającą ilość pieniędzy, chciał wrócić do Europy, do swoich bliskich, którzy na niego czekali. Niestety, w jego kraju wybuchła wojna. Żeby przeczekać ten trudny czas i wytrzymać przeciągającą się rozłąkę, zaczął jeszcze więcej pracować.
Kiedy wreszcie wrócił do kraju z pokaźną sumą pieniędzy, dowiedział się, że jego żona zmarła, a liczne dzieci tak się między sobą pokłóciły, że zamieszkały w różnych krajach Europy. Ojciec, wykończony ciężką pracą w Ameryce i zasmucony podziałem rodziny, rozchorował się i umarł, zostawiając cały majątek u notariusza.
Po jakimś czasie notariusz odnalazł rozproszone po Europie dzieci. Zebrał je wszystkie w swoim biurze, by rozdzielić między nich pozostawiony przez ojca majątek.
W testamencie stary ojciec zaznaczył, że dzieci mogą odebrać pieniądze tylko pod jednym warunkiem: razem muszą odgadnąć szyfr do kufra, w którym ojciec zamknął skarb.
Bardzo długo szukali rozwiązania. W końcu znów pokłócili się ze sobą. Najstarszy syn zdenerwował się i zaproponował, by po prostu roztrzaskać kufer. Notariusz nie zgodził się na takie rozwiązanie. Powtórzył, że zgodnie z życzeniem ojca razem muszą odgadnąć kod do skrzyni. Kiedy już wydawało się, że nic z tego nie będzie, najmłodszy syn przeczytał jeszcze raz dokładnie testament ojca i zaproponował, by rozwiązaniem było słowo: „RAZEM”. Ustawił szyfr i... zamek otworzył się. Wszyscy ujrzeli stertę banknotów. Notariusz rozdzielił je między dzieci, które po raz pierwszy od dłuższego czasu odeszły szczęśliwe na wspólny rodzinny obiad. Mimo nieobecności, wreszcie udało się ojcu zgromadzić wszystkie dzieci razem.
Bardzo podobała mi się ta historia, ponieważ opowiada o tym, jak ważne jest, by dobrego rozwiązania szukać „RAZEM”.
Wszyscy, z wszystkich krajów europejskich, będziemy kiedyś razem wokół jednego Ojca. Choć różni, lecz zawsze RAZEM!
Wasz ojciec Laurent Fabre SJ /czytaj: Lorą Fabr/
KSIĄDZ
To ci dopiero historia. Pięknie nam wytłumaczył ojciec Laurent /czytaj: Lorą/, jak ważne jest, żeby zawsze działać razem. Nie jak samoluby, gdy każdy sobie rzepkę skrobie, ale razem. Razem szukać rozwiązań, dążyć do jedności, tak jak ci, którzy należą do wspólnoty Chemin Neuf /czytaj: Szmę Nef/. To szyfr do szczęśliwego i spokojnego życia.
Czasem mamy różne zdania, lubimy inne rzeczy, ale to nie jest powód do obrażania się na siebie. Razem możemy rozszyfrować najtrudniejsze zagadki życiowe.
Pytania:
1. Jak nazywają się małe grupy, w których żyją członkowie wspólnoty Chemin Neuf?
2. Jakie słowo było szyfrem, który pozwolił otworzyć kufer?
3. W jakim polskim mieście znajduje się wspólnota Chemin Neuf? – odpowiedź na to pytanie znajduje się styczniowym numerze „Małego Gościa”.
Zadania:
1. Na mapie Europy odszukaj miasto Lyon, skąd nadszedł list od ojca Laurenta Fabre’a SJ.
2. Przygotuj kartkę z życzeniami do Ojca Świętego. Adres i inne szczegóły znajdziesz w styczniowym numerze „Małego Gościa.
Obrazek:
Fragment listu ojca Laurent Fabre’a SJ:
Wszyscy, z wszystkich krajów europejskich, będziemy kiedyś razem wokół jednego Ojca. Choć różni, lecz zawsze RAZEM!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |