"Szczególnie godny pochwały jest utrzymujący się znany zwyczaj, obecności chłopców lub młodzieńców, zazwyczaj nazywanych ministrantami, którzy służą przy ołtarzu na wzór akolity i na miarę swoich zdolności otrzymują stosowną katechezę na temat spełnianej posługi."
3.3 Formy nadzwyczajne. Dużą popularnością wśród ministrantów cieszą się zwykle różnego rodzaju konkursy (np. wiedzy liturgicznej, biblijnej, religijnej, znajomości świętych). Wiele radości przynosi również sport, a szczególnie rywalizacja między parafialna. Niektóre funkcje liturgiczne wymagają dłuższego i bardziej złożonego przygotowania: kursy lektorskie (liturgika, biblistyka, fonetyka), kursy kantorów, kursy ceremoniarzy parafialnych w miarę możliwości warto organizować dla całego dekanatu, przy współpracy księży i parafii, pod kierownictwem duszpasterza dekanalnego (do prowadzenia kursu wybiera się znawców danej tematyki). Zdarza się, że w parafii goszczą klerycy, których obecność warto wykorzystać w aspekcie powołaniowym (grupy ministranckie określane są czasem jako most powołaniowy między parafią a seminarium). W budzeniu powołań wskazana jest jednak roztropność. Zdarza się bowiem, że natarczywe powracanie do tego samego tematu przynosi odwrotne rezultaty, szkodząc tym samym indywidualnej refleksji, a nawet przyjęciu łaski powołania. Urozmaiceniem i ubogaceniem mogą być spotkania okazjonalne (wigilia, rekolekcje) oraz formy rozrywkowo-wypoczynkowe (wspólne wyjazdy, dyskoteki).
Platformę współpracy wychowawczej i sposób umacniania wspólnoty stanowią spotkania z rodzicami ministrantów. Kapłan może w ich trakcie dzielić się swymi spostrzeżeniami, informować o pracy z ministrantami, organizować wraz z rodzicami przedsięwzięcia rekolekcyjne. Spotkania mogą być również doskonałą okazją do formacji samych rodziców, do zaproponowania również im bardziej aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty parafialnej. Formą komunikacji z rodzicami może być również list pełniąc podobną jak spotkania rolę, może być wysłany w związku ze szczególnymi okolicznościami (np. życzenia świąteczne).
W pracy duszpasterskiej nie można zapominać o dorosłych ministrantach. Zwykle są to ludzie pochłonięci życiem zawodowym, rodzinnym, ale również ofiarnie oddani parafii. Chętnie służą pomocą, ale również chętnie odpowiadają na propozycje formacji dni skupienia, pielgrzymki, spotkania rodzin z duszpasterzem. Dorośli ministranci stanowią grupę, wśród której można znaleźć kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.
Powyższe sugestie mogą pomóc w tworzeniu zwartych, adekwatnych do potrzeb danego środowiska programów. Dzisiejsza troska o ministrantów wpływa na "jutro" Kościoła, na piękno liturgii, na powołania kapłańskie, na aktywność laikatu. Trzeba więc poświęcić jej dużo uwagi. W ramach podsumowania, warto na koniec przytoczyć słowa Jana Pawła II: "Korzystając z pomocnej współpracy bardziej wrażliwych rodzin i katechetów, z serdeczną troską opiekujcie się grupą ministrantów, aby przez służbę przy ołtarzy każdy z nich uczył się coraz bardziej kochać Jezusa, rozpoznawać Jego rzeczywistą obecność w Eucharystii, doświadczać piękna liturgii. Wszelkie inicjatywy dotyczące ministrantów organizowane na poziomie diecezjalnym lub w okręgach duszpasterskich powinny być wspierane i promowane, zawsze z uwzględnieniem różnic wiekowych. W czasie mojej posługi biskupiej w Krakowie mogłem poznać, jak wielkie owoce przynosi poświęcenie się ich formacji na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej i liturgicznej. Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii. Dzięki szczególnej twórczej wrażliwości, jaka cechuje ich wiek, oraz dzięki nauce i przykładowi kapłanów i starszych kolegów, także najmłodsi mogą wzrastać w wierze i fascynować się duchową rzeczywistością".
Artykuł pochodzi z:
>Anamnesis 44/2005
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |