Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Celebrowanie Kongresu Eucharystycznego oznacza współpracę z Łaską Bożą, aby rozsiewać poprzez modlitwę i działanie „kulturę eucharystyczną”, to znaczy sposób myślenia i postępowania oparty na tym Sakramencie, ale jednocześnie uobecnianie go także poza kontekstem kościelnym - powiedział Papież Franciszek do uczestników posiedzenia Papieskiego Komitetu ds. Kongresów Eucharystycznych. Kolejny Kongres odbędzie się w Budapeszcie w 2020 roku.
Ojciec Święty przypomniał, że celebrowanie Mszy staje się miejscem dojrzewania postaw, które rodzą kulturę eucharystyczną. Wzywa ona do przekształcania w gesty i postawy życiowe łaski Chrystusa, który wydał się do końca dla zbawienia człowieka. Pierwszą z tych postaw jest komunia. Odprawianie pamiątki Pana, podczas której karmimy się Jego Ciałem i Jego Krwią daje początek komunii z Nim i komunii wiernych pomiędzy sobą oraz łączy się z wezwaniem misyjnym. Drugą postawą wynikającą z Eucharystii jest służba.
Papież – wylewać balsam miłosierdzia
W wielu miejscach życia poranionej ludzkości – przypomniał Franciszek – chrześcijanie celebrują pamiątkę Krzyża oraz czynią żywą i widzialną Ewangelię Sługi Jezusa, wydającego się z miłości. Ochrzczeni zasiewają w ten sposób kulturę eucharystyczną, stając się sługami biednych, nie w imię ideologii, ale w imię samej Ewangelii. Trzecim słowem, które życie Eucharystią wydobywa na zewnątrz jest miłosierdzie. Ona jest źródłem, z którego wypływa ocean miłosierdzia rozlewający się na całą ziemię.
Papież – budzenie kultury eucharystycznej