Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Uwzględniają czytania, antyfony mszalne i lokalne zwyczaje.
Pieśń na wejście:
Serce me do Ciebie wznoszę
Śpiew będący parafrazą Psalmu 28, który zawiera Antyfona na wejście: „O Tobie mówi moje serce: * «Szukaj Jego oblicza». * Będę szukał oblicza Twego, Panie, * nie zakrywaj przede mną swojej twarzy.”
Pieśń na przygotowanie darów:
Wysłuchaj, Panie
Pieśń jest tłumaczeniem tradycyjnego hymnu wielkopostnego Attende, Domine. Skierowana do Chrystusa modlitwa jest przebłaganiem za nasze grzechy – podobnie jak Ofiara Eucharystyczna która, jak mówi dzisiejsza Modlitwa nad darami, ma „wyjednać nam przebaczenie grzechów”.
Pieśń na Komunię:
Jakże pójdziemy za Tobą, Chrystusie
Jezusa ukrytego (szczeg. zwr. 1 i 3)
Antyfona na Komunię: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, * Jego słuchajcie.” Mamy słuchać Chrystusa – a jednocześnie czujemy, że nie potrafimy o własnych siłach iść za Nim. Modlitwa po Komunii nazywa nas „pielgrzymującymi na ziemi”, tak jak zaproponowana pierwsza pieśń. Drugi śpiew mówi o Jezusie ukrytym w chlebie, który jest „niebem duszy” i zdrojem szczęścia wśród trosk doczesnych. Przemienienie Pańskie, które dziś wspominam, ma przemieniać również nas: objawiona chwała Syna ma „rozpromieniać nasze czoła”.
Dziękczynienie:
Jezu, Tyś jest światłością
Kanon Taizé wysławia Jezusa, światłość przemieniającą każdą ciemność duszy człowieka.
Zakończenie:
W krzyżu cierpienie
O głowo, uwieńczona
Pieśń wielkopostna (pasyjna) na koniec Mszy świętej - jedna z dwóch zaproponowanych, albo inna. Druga Niedziela Wielkiego Postu to nadal akcent pokutny, jednak w świątyni jest zwykle wystawiony krzyż do adoracji, choćby dlatego nie odsuwajmy pieśni pasyjnych „sztywno” na czas za kilka tygodni.