Refleksja na dziś

Niedziela 29 maja 2011

Czytania » Niezgoda

„Dlaczego dawni mnisi gdzieś w rogach swoich ilustracji rysowali stojących na głowie błaznów?” – pytał retorycznie rekolekcjonista. „Bo chcieli choć kawałka normalnego życia, jak to mówią niby znawcy sztuki? Nie. Chodziło o to, by przypomnieć, że zadaniem mnicha jest stawianie świata na głowie”.

Ładnie powiedziane. Stawiać świata na głowie. Być wiecznym rewolucjonistą, który nie zgadza się – nie, nie na wszystko, ale tylko na to, co nie jest zgodne z Ewangelią. Choć wszyscy wokół dawno już się do tego przyzwyczaili i nie widza w sprawie żadnego zła.

A Ewangelia dzisiejszego dnia jest wymagająca. „Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przyka­zania”. Jakie? Dziesięć wskazań dekalogu? Bynajmniej. Macie się miłować, jak Ja was umiłowałem – mówi Jezus. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – przypomina gdzie indziej. A podczas Ostatniej Wieczerzy powie, że przełożeni powinni swoim podwładnym umywać nogi. Łatwo mówić na kazaniach czy na spotkaniach w kręgu biblijnym, że tak powinno być. Trudniej odrzucić utarte nawyki, przyzwyczajenia, konwenanse i naprawdę uznać, że trzeba inaczej.

Ale dopiero wtedy Jezus spełnia swoja obietnicę. Innego Pocieszyciela – Ducha Świętego. Obietnicę ciągłej zażyłej przyjaźni z Nim samym. Obietnicę miłości Ojca.

 

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 Estera 29.05.2011 12:50

"Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze,Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna"

J 14,15–21

Poznanie i przyjęcie. Rzeczywiście nie zaistnieje, jeśli nie wykonamy świadomego kroku w kierunku Fiat.
Tak, chcę i daj mi Panie poznać i doświadczyć Ducha Prawdy, który choć ukryty, jak bardzo widoczny w Swym działaniu na Twoją chwałę.
Któż to pojmie? Tylko ten co doświadczy Twego działania.
Bądź uwielbiony Boże Duchu Prawdy.
Miłość Twa
5 Janusz_M 29.05.2011 11:52
Często zadaję sobie pytanie, dlaczego ludzie nie komunikują się na zasadzie tego, co wypływa z dobra i jednoczy, a eksponują zło wykorzystując jego przejawy, jako wzorzec do powielania we wzajemnych relacjach, wzajemnie się wyniszczając.

Boże przykazania są proste i jednoznaczne. Nie podlegają i nie mogą podlegać relatywizacji.

Chciejmy jedynie pozwolić Duchowi Świętemu przesycić nas nimi do tego stopnia, abyśmy umieli w każdym dostrzec, choćby odrobinę dobra, jako osnowę pozytywnych relacji, a odrzucili wszystko to, co nas dzieli i rani. (bez względu na światopogląd i religię)

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...