Niedziela jako dzień Pański jest zaproszeniem dla uczniów Zmartwychwstałego do świętowania. A skoro życie chrześcijańskie nie ogranicza się do murów kościoła, warto też zadbać o wielką tajemnicę wiary, która dokonuje się w domu, w rodzinie, która jest „Kościołem domowym”.
Ważna dla wielu transmisja Mszy Świętej, staje się dla innych okazją do biernego wpatrywania się w ekran. Żeby nie ograniczać się jedynie do prawnego spełniania niedzielnego obowiązku w postaci odhaczenia „zaliczonej” Mszy, warto skorzystać z własnej kreatywności w tworzeniu liturgii domowej. „Przekraczamy zatem próg tego pogodnego domu, gdzie rodzina siedzi wokół świątecznego stołu. W centrum spotykamy ojca i matkę z całą ich historią miłosną. W nich wypełnia się ów pierwotny plan, który sam Chrystus przywołuje z mocą: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? (Mt 19,4)” (Amoris laetitia 9). Ten Boży zamysł, skierowany do rodziny, ma wypełnić się w realizowanej przez nią drodze zdobywania świętości. Wzmacnianie wspólnoty z Bogiem prowadzi do ożywiania wspólnoty z najbliższymi.
Papież Franciszek przypomniał nam: „Aby rodzina mogła się dobrze rozwijać, musi karmić się słowem Bożym” (5.10.2014). Tak więc „liturgia domowa” może zawierać propozycję spotkań w rodzinie, którym towarzyszy modlitwa oraz dzielenie się słowem Bożym. Szczególna rola w tych spotkaniach przypada rodzicom, którzy ze względu na sakramenty chrztu, bierzmowania oraz małżeństwa są kapłanami domowych ognisk. Zatem niedzielne spotkanie ze słowem Bożym może składać się z trzech części: słuchanie słowa Bożego, rozmowy na temat nawiązujący do niedzielnej liturgii oraz wspólnej modlitwy. To zgromadzenie może mieć miejsce przy stole albo ołtarzyku domowym z okolicznościową dekoracją, do której tworzenia warto zaangażować całą rodzinę. W okresie zwykłym można tam umieścić np. Biblię czy obrazki patronów dzieci, w Adwencie – mały wieniec adwentowy, w Boże Narodzenie – żłóbek, w Wielkim Poście – gałązki ciernia, a w czas Paschy – baranka bądź paschalik. Aby utrwalić znajomość Pisma Świętego warto, aby dzieci na poszczególne okresy wypisywały na kartce wersy odpowiadające przeżywanym tajemnicom. Ołtarzyk domowy pozwala też gromadzić się rodzinie na wieczornej modlitwie, np. wspólnym różańcu.
Na święto Świętej Rodziny można przygotować chorągiewki z imionami członków rodziny. Ciekawym zwyczajem może stać się także obrzęd błogosławienia dzieci, do wykorzystania np. w święto Świętej Rodziny. Po modlitwie błogosławieństwa rodzice czynią znak krzyża na czołach dzieci, a następnie przekazują dzieciom pocałunek pokoju. To święto rodziny, stąd warto po Mszy Świętej udać się na spacer np. do innych kościołów, aby modlić się i oglądać szopki. A wieczorem w domu można poświęcić czas na śpiew kolęd, inscenizacje fragmentów biblijnych, wspólne czytanie opisów przeżywania świąt.
Wspólna niedzielna modlitwa w domu to najlepsze lekarstwo na wszelkie choroby, które atakują zdrowie chrześcijańskiej rodziny. Jest ona jak tarcza chroniąca przed złem – przełamuje urazy, rodzi przebaczenie i pojednanie. I daje perspektywę nadziei na kolejny tydzień.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |