Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (Mt 22,36).
W pytaniu o największe przykazanie wybrzmiewa ciekawość faryzeuszów i oczekiwanie, jak zachowa się Jezus, co odpowie, czy uda się wyprowadzić Go z równowagi, oskarżyć o łamanie Prawa… Boski Nauczyciel wie jako jedyny, co tkwił w człowieku i takie okazje, z pozoru paradoksalne, wykorzystuje, aby przedstawić nowość swojej nauki o królestwie Bożym.
Jeśli mowa o przykazaniach, to nie są one jedynie pobożnymi stwierdzeniami, ale konkretnymi wskazówkami, które Bóg daje nam na drodze do nieba. Owe nakazy stawiają człowieka w określonej pozycji wobec Boga i ludzi.
Swoisty ekskluzywizm Starego Testamentu, który wskazywał na rozłączne traktowanie Boga i bliźniego (w tym wypadku wyłącznie członka swojego narodu), w ustach Jezusa prowadzi do syntezy i uniwersalizmu. Łączy On przykazania miłości Boga i bliźniego w jedną całość, Wskazuje przy tym jednoznacznie, iż obowiązek miłości dotyczy wszystkich bliźnich, także nieprzyjaciół i pogan.
Ponad wszystko miłość. Warto w tym względzie kierować się wskazówką św. Augustyna, który w jednym ze swoich komentarzy zauważył: „Miłość Boga jest pierwsza w dziedzinie przykazania, a miłość bliźniego pierwsza w porządku wykonania”. Droga jakże prosta, a jednocześnie wymagająca od człowieka konkretnych decyzji i czynów.
Myśl papieża Franciszka
Kochać Boga to żyć Nim i dla Niego, ze względu na to kim jest, i na to, co czyni. A nasz Bóg jest dawaniem siebie bez zastrzeżeń, jest przebaczeniem bez granic, to relacja, która wspiera i rozwija. Zatem miłowanie Boga oznacza codziennie wkładanie naszej energii, aby być jego współpracownikami, służąc bliźniemu bez zastrzeżeń, starając się wybaczyć bez ograniczeń i pielęgnując relacje komunii i braterstwa (Anioł Pański, 4.11.2018).
Moja Rodzina Official Moja Rodzina - Hymn o Miłości