Nowi nadzwyczajni szafarze

Dwustu czterdziestu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ustanowił w archidiecezji katowickiej arcybiskup Wiktor Skworc.

„Od dzisiaj w szczególny sposób będziecie z Nim, będziecie złączeni z Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Będziecie Mu posługiwali w braciach i siostrach - chorych, w podeszłym wieku” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 25 marca br. do 240 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których ustanowił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie w całej archidiecezji katowickiej posługę tę pełni ok. 900 mężczyzn.

Abp Skworc przypomniał, że posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ma punkty styczne z posługą siedmiu diakonów, ustanowionych przez Apostołów, aby podejmowali diakonię miłości względem starszych i chorych, samotnych i dotkniętych cierpieniem. „W Wielkim Poście zapowiedź waszej posługi możemy dostrzec w postawie Szymona z Cyreny, który pomógł nieść krzyż Jezusowi” – stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że rozdzielając w niedzielę Komunię świętą i zanosząc ją do chorych, nadzwyczajni szafarze będą wspomagać kapłanów, podobnie jak diakoni wspomagali Apostołów. Ich służba będzie miała jednak głębszy wymiar niż troska o materialne potrzeby ubogich. „Będziecie zanosić im samego Jezusa, który nas podtrzymuje w doczesnym pielgrzymowaniu” – podkreślił. „Będziecie Go wnosić w ciemność choroby i zmierzch ludzkiego życia. Każdego tygodnia, w Dzień Pański, będzie się ponawiał cud Chrystusowych nawiedzin – będzie się ponawiał wielkanocny poranek. Wprowadzicie w ich życie światło i pokój – dar Zmartwychwstałego”.

Metropolita katowicki zaapelował do nowo ustanowionych, aby jak najgodniej wypełniali swoją posługę, dbali o swe dobre imię, dawali świadectwo wiary i pobożności, uczciwości i szlachetności, świadectwo mężczyzn pełnych Ducha i mądrości. „Niech wszystkim będzie znana wasza postawa, postawa chrześcijanina, człowieka odkupionego, który żyje łaską, jest dobry, łagodny, cierpliwy, uprzejmy, wspaniałomyślny, wielkoduszny, wierny, skromny, wstrzemięźliwy, czysty, trzeźwy, opanowany w słowie i czynie”. Zwrócił uwagę, że szafarze powinni być ludźmi modlitwy, zwłaszcza adoracyjnej. „Jako mężowie i ojcowie bądźcie przykładem mężczyzn, którzy wiary się nie wstydzą, nie wstydzą się modlić, rozważać słowo Boże, pogłębiać swoją więź z Bogiem” – mówił abp Skworc.

Na koniec metropolita katowicki wskazał, że nadzwyczajni szafarze uczestniczą w wypełnianiu misji Kościoła i misji biskupa. „Pamiętajcie, jesteście posłani przez Kościół, by być świadkami żyjącego Pana, który pragnie towarzyszyć ludziom w ich drodze do nieba” – powiedział. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa żonom, dzieciom i bliskim nowo ustanowionych szafarzy.

Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Polsce mogą pełnić mężczyźni w wieku 25-65. Ustanowieni przez abp. Skworca nadzwyczajni szafarze ukończyli specjalne studium przygotowawcze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Canis
  20.01.2018 14:31
  W naszej diecezji jest to najgorsze co może być. Chory potrzebują kapłana a nie mężczyznę który ma żonę i dzieci. Powoli po synodzie w naszej diecezji przejmujemy zwyczaje Niemieckie. Za miast brać przykład z Benedykta XVI. To jest to co zrobili na SV II jest tragedią. Większa władza świeckich a ograniczenie władzy Kościoła. Kto wiatr sieje,burzę zbiera. Sam jestem x tylko ukaranym za odmawianie starego brewiarza i mszy.
 • Kuba
  02.04.2018 15:16
  Nigdy od kiedy w 2006 bp Skworc w diecezji tarnowskiej wprowadził szafarzy nie przyjąłem Komunii Świętej z ich rąk i nie przyjmę. Przyjmuje tylko z rąk kapłana. Może myślicie że jestem starej daty. Nic bardziej mylnego. Mam 23 lata i jestem studentem teologii dla świeckich na UPJP2. Gdy w 2006 ksiądz przyjechał w pierwszy piątek z Komunią do mojej prababci dał jej też kartkę żeby wpisała się na listę niedzielnych przyjazdów szafarzy. Kategorycznie odmówiła. Obecnie moja babcia i dziadek chodzący jeszcze do kościoła usłyszeli po kolędzie że jak będą nie mogli być na Mszy z powodu wieku i choroby to żeby ich ktoś zgłosił w zakrystii do szafarzy. Powiedzieli że nigdy się na to nie zgodzą. Jedynie chcą widzieć księdza z Komunią w pierwszy piątek. W kościele zawsze omijają szafarzy ja zresztą też. Nie będzie mi udzielał Komunii człowiek co ma żonę i dzieci. W nocy z nią urzęduje a w dzień podaje Ciało Pańskie. To nic więcej jak profanacja. Ludzie otwórzcie oczy. Kapłani i biskupi prowadzą ludzi na potępienie pozwalając na takie rzeczy. Gdzie się podziała cześć dla największej świętości jaką mamy. Dla samego Jezusa. Tylko konsekrowane ręce mają prawo dotykać Ciało Pańskie i je rozdawać. Taką samą profanacją jest Komunia na rękę. Po co kapłan po rozdzielaniu Komunii umywa palce w vasculum. Bo na nich są cząstki eucharystyczne. A co się dzieje przy Komunii na rękę? Co się dzieje z tymi cząstkami? Spadają na ziemię, są deptane. To jest czysta profanacja. Ile Jezus będzie musiał to cierpieć. Ludzie zrozumcie i otwórzcie oczy.
 • Zbyszek
  17.10.2018 00:03
  Zbyszek Jesteś młodym człowiekiem Kuba , ale za to bardzo mądrym. Ja też przyjmuję tylko z rąk kapłańskich Pana Jezusa i tylko w postawie klęczącej. Te wszystkie zmiany to dzieło szatana. Proszę poczytać JPII kardynała Wyszyńskiego Matkę Teresę, Benedyktr XVI. To co niektórzy wyżej wypisują jest nieprawdą, to wy poczytajcie historię kościoła a dowiecie się, że to postępowanie było związane z prześladowaniami kościoła Pana Jezusa kładziono na rękę przykrytą chustą. NAstąpiła karygodna prostentatyzacja kościoła względem Najświętszej Eucharystii. Jeśli ktoś nazywa podejściem procesyjnym do komunii to się myli , ludzie idą jak bydło do żłobu. Kapłanom nie chce się chcieć. Trzech kapłanów w parafii i 2 szafarzy udziela Komunii, wyjmują puszke z Tabernakulum, puryfikują naczynia liturgiczne na ołtarzu w obecności 2 szafarzy zwyczajnych. W konfesjonale nie uświadczysz księdza. W czerwcu litania do NSPJ "czytana jest przez księdza od ołłtarza bez wystawienia adoracji. Trybykarz jest czymś zapomnianym. "nie ma TRYBULARZU BO ŚMIERDZI" - PROBOSZCZ. wPROWADŹMY SZAFARZY DO SPOWIEDZI A KSIĄDZ UDZIELI ROZGRZESZENIA Do tego chyba to wszystko prowadzi. Niedługo Kościół w Polsce będzie taki jak w Niemczech Boże strzeż od tego wszystkiego. KEP poczekał na śmierć kardynała Wyszyńskiego i JPII i rok po śmierci papierza biskupi dyżurni TV jask ks Pieronek pozmieniali wsystko co było święte. Jeszcze raz polecam przeczytać dokumenty soborowe wytyczne JPII chyba z 1980r Wypowiedzi zachęty Benedykta XVI
 • Zbyszek
  17.10.2018 00:12
  Panie strzeż swój Kościół przed protestantyzmem i modernizmem. KUBA piszesz mądrze BRAWO.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Luty 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie... Pobieranie...