Nowi nadzwyczajni szafarze

Dwustu czterdziestu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ustanowił w archidiecezji katowickiej arcybiskup Wiktor Skworc.

„Od dzisiaj w szczególny sposób będziecie z Nim, będziecie złączeni z Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Będziecie Mu posługiwali w braciach i siostrach - chorych, w podeszłym wieku” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 25 marca br. do 240 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których ustanowił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie w całej archidiecezji katowickiej posługę tę pełni ok. 900 mężczyzn.

Abp Skworc przypomniał, że posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ma punkty styczne z posługą siedmiu diakonów, ustanowionych przez Apostołów, aby podejmowali diakonię miłości względem starszych i chorych, samotnych i dotkniętych cierpieniem. „W Wielkim Poście zapowiedź waszej posługi możemy dostrzec w postawie Szymona z Cyreny, który pomógł nieść krzyż Jezusowi” – stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że rozdzielając w niedzielę Komunię świętą i zanosząc ją do chorych, nadzwyczajni szafarze będą wspomagać kapłanów, podobnie jak diakoni wspomagali Apostołów. Ich służba będzie miała jednak głębszy wymiar niż troska o materialne potrzeby ubogich. „Będziecie zanosić im samego Jezusa, który nas podtrzymuje w doczesnym pielgrzymowaniu” – podkreślił. „Będziecie Go wnosić w ciemność choroby i zmierzch ludzkiego życia. Każdego tygodnia, w Dzień Pański, będzie się ponawiał cud Chrystusowych nawiedzin – będzie się ponawiał wielkanocny poranek. Wprowadzicie w ich życie światło i pokój – dar Zmartwychwstałego”.

Metropolita katowicki zaapelował do nowo ustanowionych, aby jak najgodniej wypełniali swoją posługę, dbali o swe dobre imię, dawali świadectwo wiary i pobożności, uczciwości i szlachetności, świadectwo mężczyzn pełnych Ducha i mądrości. „Niech wszystkim będzie znana wasza postawa, postawa chrześcijanina, człowieka odkupionego, który żyje łaską, jest dobry, łagodny, cierpliwy, uprzejmy, wspaniałomyślny, wielkoduszny, wierny, skromny, wstrzemięźliwy, czysty, trzeźwy, opanowany w słowie i czynie”. Zwrócił uwagę, że szafarze powinni być ludźmi modlitwy, zwłaszcza adoracyjnej. „Jako mężowie i ojcowie bądźcie przykładem mężczyzn, którzy wiary się nie wstydzą, nie wstydzą się modlić, rozważać słowo Boże, pogłębiać swoją więź z Bogiem” – mówił abp Skworc.

Na koniec metropolita katowicki wskazał, że nadzwyczajni szafarze uczestniczą w wypełnianiu misji Kościoła i misji biskupa. „Pamiętajcie, jesteście posłani przez Kościół, by być świadkami żyjącego Pana, który pragnie towarzyszyć ludziom w ich drodze do nieba” – powiedział. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa żonom, dzieciom i bliskim nowo ustanowionych szafarzy.

Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Polsce mogą pełnić mężczyźni w wieku 25-65. Ustanowieni przez abp. Skworca nadzwyczajni szafarze ukończyli specjalne studium przygotowawcze.

«« | « | 1 | » | »»
 • Paszeko
  25.03.2015 18:17
  Kapłan i tylko kapłan w imieniu Jezusa Chrystusa winien iść z komunikantem. Nadzwyczajny Szafarz to jest nic innego tylko pułapka, przy całym szacunku do osób cywilnych które decydują się pełnić taką posługę. To jest proces gnilny kościoła rozłożony na lata, a na to jako wierni nie możemy pozwolić. Kapłan zdziczeje zapomni o swojej roli, przecież ma nadzwyczajnego szafarza on za niego to zrobi- takie będzie jego myślenie w niedługim czasie. Jezus cierpi nadal, nie przyjmę komunii z rąk cywila, gdyż nie chcę karać Jezusa, nie chcę stać po stronie tych którzy go biczowali, krzyżowali. Kard. Stefan Wyszyński nie pozwolił by na tego rodzaju wynaturzenie. Ludzie którzy propagują tego rodzaju idee rozwalają żywy kościół od środka, uderzają w jego serce ,,Pana Jezusa". Dzisiaj mamy szafarzy, jutro inny pomysł. Nie zgadzam się.
 • Gość sluga bozy
  21.02.2017 04:54
  TO PRAWDA ! Czy ksieza naprawde tacy przepracowani zeby nie znalezc czasy na taka posluge......zenujace .modle sie za to !!!!
 • Canis
  20.01.2018 14:31
  W naszej diecezji jest to najgorsze co może być. Chory potrzebują kapłana a nie mężczyznę który ma żonę i dzieci. Powoli po synodzie w naszej diecezji przejmujemy zwyczaje Niemieckie. Za miast brać przykład z Benedykta XVI. To jest to co zrobili na SV II jest tragedią. Większa władza świeckich a ograniczenie władzy Kościoła. Kto wiatr sieje,burzę zbiera. Sam jestem x tylko ukaranym za odmawianie starego brewiarza i mszy.
 • Kuba
  02.04.2018 15:16
  Nigdy od kiedy w 2006 bp Skworc w diecezji tarnowskiej wprowadził szafarzy nie przyjąłem Komunii Świętej z ich rąk i nie przyjmę. Przyjmuje tylko z rąk kapłana. Może myślicie że jestem starej daty. Nic bardziej mylnego. Mam 23 lata i jestem studentem teologii dla świeckich na UPJP2. Gdy w 2006 ksiądz przyjechał w pierwszy piątek z Komunią do mojej prababci dał jej też kartkę żeby wpisała się na listę niedzielnych przyjazdów szafarzy. Kategorycznie odmówiła. Obecnie moja babcia i dziadek chodzący jeszcze do kościoła usłyszeli po kolędzie że jak będą nie mogli być na Mszy z powodu wieku i choroby to żeby ich ktoś zgłosił w zakrystii do szafarzy. Powiedzieli że nigdy się na to nie zgodzą. Jedynie chcą widzieć księdza z Komunią w pierwszy piątek. W kościele zawsze omijają szafarzy ja zresztą też. Nie będzie mi udzielał Komunii człowiek co ma żonę i dzieci. W nocy z nią urzęduje a w dzień podaje Ciało Pańskie. To nic więcej jak profanacja. Ludzie otwórzcie oczy. Kapłani i biskupi prowadzą ludzi na potępienie pozwalając na takie rzeczy. Gdzie się podziała cześć dla największej świętości jaką mamy. Dla samego Jezusa. Tylko konsekrowane ręce mają prawo dotykać Ciało Pańskie i je rozdawać. Taką samą profanacją jest Komunia na rękę. Po co kapłan po rozdzielaniu Komunii umywa palce w vasculum. Bo na nich są cząstki eucharystyczne. A co się dzieje przy Komunii na rękę? Co się dzieje z tymi cząstkami? Spadają na ziemię, są deptane. To jest czysta profanacja. Ile Jezus będzie musiał to cierpieć. Ludzie zrozumcie i otwórzcie oczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Wrzesień 2018
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  Pobieranie...