Sześćdziesiątnica - Przyjęcie i dalszy wzrost Powołania
Wspominałem już, że Wielkanoc jest tem dla roku kościelnego czem słońce w świecie fizycznym, do nie bowiem stosują się wszystkie święta i uroczystości. Jeśli Wielkanoc przypada wcześnie to i Siedemdziesiątnica obchodzona jest wcześniej, a co za tym idzie kalendarz ulega przyspieszeniu. Okres przed wielkanocny da się podzielić na cztery stopnie które mają za cel potęgować w nas stopniowo współczucie dla Zbawiciela, pokutę, zaparcie się, walkę duchową, Umartwienie.
Powołanie, Walka, Cierpienie i Śmierć, oto cztery idee zasadnicze tych stopni przygotowawczych. Okres przygotowawczy, sięgający jeszcze czasów Apostolskich, rozmaicie unormowanym był w rozmaitych kościołach, wynosił już to 40, już to 50 albo 70 dni. Aż Papież Grzegorz ustalił czas postu na 40 dni, zatrzymał jednak nazwy Niedziel: Siedemdziesiątnica, Sześdziesiątnica, pięćdziesiątnica, jako Niedziel przygotowawczych.
Natenczas kapłan przywdziewa fioletowy ornat i opuszcza Gloria we Mszy św.; poza tem w dalszym ciągu rozpamiętywa Kościół weselną Tajemnicę Narodzin Pana.
Dzisiaj słów kilka o drugiej Niedzieli przedpostnej – Sześćdziesiątnicy.
We Mszy odnośnej zaznaczonem jest, jako ludzkość od upadku grzechowego leży niejako w konaniu śmiertelnem. W Introicie błaga Kapłan z Psalmistą (Psl.43) o pomoc i odkupienie. W Oracyi wyrażoną jest ufność do św. Apostoła Pawła, na którego opiekę liczymy i o nią prosimy. W Epistole maluje nam Apostoł swe własne cierpienia. W Graduale prosimy Boga, by uczynił narody jako wiatrak i jako źdźbło słomy na wietrze. W Ewangelii (Łuk. 8) jest mowa o wielorakiem nasieniu. W Offertoryum prosi Kapłan (Psl. 16) o stałość potrzebną do wzrastania w dobrem. W Sekretach prosimy o ciągłą opiekę. W Komunii zaprasza Kościół wiernych do ołtarza, obiecując im nowe duchowe odrodzenie w bogobojnem życiu.
św. Grzegorz Wielki: Pan zaś zechciał wyjaśnić to co powiedział wcześniej, abyśmy poznali iż mamy szukać znaczenia w tych rzeczach, które przez niego samego nie zostały wyjaśnione. Mówi bowiem Chrystus: Jest zaś ta przypowieść: Nasieniem jest słowo Boże.
Więcej na następnej stronie