III Niedziela Wielkiego Postu

Potrzeba nawrócenia. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Wstęp do liturgii

Gromadzimy się przy ołtarzu Pana, aby skosztować i zobaczyć, jak dobry jest Pan, który nas powołał do zbawienia. On dał nam swojego Syna, aby stał się ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i całego świata. Chrystus pragnie swoją miłość wlać w serca ludzkie.

Po raz kolejny Jezus przypomina nam dzisiaj o potrzebie nawracania, czyli powrotu do Niego. Bóg jest cierpliwy wobec nas, czeka na decyzję człowieka. Bóg w kierunku człowieka robi 99 kroków, ale jeden pozostawia nam.  Gdy nie stawiamy przeszkody i przyjmujemy ten wielki dar, potrafimy wtedy miłością rozświetlić całe nasze życie.

Prośmy Boga bogatego w miłosierdzie o zmiłowanie się nad nami, uznajmy nasz grzech przed Panem, abyśmy mogli z czystym sercem złożyć tę Najświętszą Ofiarę Eucharystyczną.

Wstęp do liturgii słowa

Zastawiony stół Słowa Bożego czeka już na nas. Zasiądźmy do niego z wiarą i ufnością, że tylko Boże słowo, może nakarmić i napoić nasze spragnione dusze, pokarmem na życie  wieczne.

W dzisiejszej Liturgii Słowa przekonamy się, że „Pan jest łaskawy” i „pełen miłosierdzia” dla wszystkich tych, którzy ze szczerym sercem Go szukają. W pierwszym czytaniu będziemy świadkami powołania Mojżesza. Natomiast w drugim czytaniu mamy zapowiedź rzeczy przyszłych, które zostały spisane ku pouczeniu wszystkich, którzy cierpią moralny i fizyczny głód na tej ziemi.

Ewangelista św. Łukasz po raz kolejny w tym czasie wielkiego postu przypomni nam prawdę, że  nawrócenia potrzebują wszyscy ludzie. Brak szczerego nawrócenia, zwrócenia się do Boga wiąże się z wieczną zagładą.

Prawdziwe nawrócenie rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, dlatego teraz w skupieniu wsłuchajmy się w słowo Pana. 

Modlitwa wiernych

Do Boga, który wyciąga pierwszy rękę do człowieka, zanieśmy nasze błagania i prośby:

  1. Prośmy, aby każdy ochrzczony, należący do Kościoła Bożego, mądrze i roztropnie wykorzystał czas nawrócenia i pokuty. Ciebie prosimy.
  2. Prośmy, aby papież Franciszek, umocniony Duchem Świętym, prowadził wiernych do źródeł Miłosierdzia Bożego. Ciebie prosimy.
  3. Prośmy, aby naród ukraiński doświadczył upragnionego pokoju. Ciebie prosimy.
  4. Prośmy, aby spowiednicy, którzy w sakramencie pokuty ukazują błądzącym drogę pojednania z Bogiem, cieszyli się nadprzyrodzoną opieką. Ciebie prosimy.
  5. Prośmy, aby wszyscy chorzy i cierpiący, w Bogu pokładali nadzieję na lepsze jutro. Ciebie prosimy.
  6. Prośmy, aby uczynki pokutne: post, modlitwa i jałmużna, przybliżyły nas jeszcze bardziej do Boga. Ciebie prosimy.

Boże, Ojcze całego stworzenia, Ty dajesz czas łaski pokuty i oczyszczenia, abyśmy wolni od grzechu mogli wrócić na drogę Twojej miłości, wysłuchaj nasze prośby i udziel nam tego, o co Cię z pokorą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Przed prefacją

Dziękujmy za życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które wlało w nasze serca nadzieję życia wiecznego w Niebieskim Jeruzalem.

Przed rozesłaniem

Posileni Sakramentem zbawienia idźmy w codzienne życie, niech błogosławieństwo Boga umocni naszą wiarę w Tego, który oddał za nas życie na drzewie krzyża, tylko dlatego, abyśmy my mieli życie, które nigdy się nie kończy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...