Refleksja na dziś

Niedziela 26 grudnia 2010

Czytania » Świętość

Zachwycające jest milczenie i spokój Józefa, pewność, że Bóg może objawiać swoją wolę w snach. Posłuszeństwo i całkowite oddanie się Jemu. Zadziwiająca jest pokora Maryi, która bez narzekań i bez słowa skargi przyjmuje to, co Bóg przygotował. Zamknięte drzwi dla Jej mającego się lada co narodzić Syna. Żłób, zamiast łóżeczka. Smród zwierzęcych odchodów, zamiast ciepłej izby, czystej pościeli. Tułaczą ucieczkę przed żądną krwi zazdrością Heroda, zamiast spokojnego i bezpiecznego domu. Wszak została wybrana przez samego Boga. Dlaczego nie zatroszczył się bardziej?

Świętość wymaga ofiar. Bóg prowadzi do niej przedziwnymi drogami. Nie zauważą jej ci, którzy zamykają się na prawdę. Świętość Maryi i Józefa nie mogła pozostać bez wpływu na ludzi pośród których żyli. Jednak, czy wszyscy ją zauważali? Czy dla wszystkich byli wzorem? Może wytykano ich palcami, krytykowano za ubóstwo, posądzano o grzech cudzołóstwa?

Zachwycamy się dziś świętością Józefa i Maryi. Czy w taki sam sposób potrafimy patrzeć na ludzi, pośród których żyjemy? A może nie zauważamy czyjegoś dobra i szlachetności, bo tak jest nam wygodnie? Bo trzeba by coś pozmieniać w swoim życiu? Będąc przekonanym o własnej prawości i dobru z zazdrością krytykujemy innych, nazywając ich dobro złem? Odwracamy kota do góry ogonem, bo czyjeś postępowanie jest dla nas wyrzutem sumienia, albo spala nas zazdrość. Za wszelką cenę dopatrujemy się niewłaściwych intencji, złej woli, by udowodnić, że to my mamy rację. Nie chcemy uznać czyjegoś dobra, bo trzeba by przyznać się przed sobą, że nie ma go w nas. Jakim jesteśmy znakiem dla innych?

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

4 Estera 26.12.2010 09:20

"Niechaj cię Pan błogosławi z Syjonu,
oglądaj pomyślność Jeruzalem przez całe swe życie."
Ps 128,1-2,3,4-5

Miłość jest życiem i wszystko co doczesne porządkuje, by dać siłę do wierności Bogu i powstawania każdego dnia na nowo.
Święta Rodzina - wspólnota miłości, pokonuje wszystko - przepisy prawa, ubóstwo, zagrożenie życia.
Czy to znak obecności Bożej, której świat tak nienawidzi?
Rodzenie się Miłości Bożej, daru danego dla kobiety i mężczyzny w duchowym Owocu, który staje się ciałem.

Boże proszę o miłość,
Panie Ty wszystko wiesz

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Maj 2022
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...