Refleksja na dziś

Piątek 14 listopada 2014

Czytania » Czekając na przyjście

Wokół czego kręci się nasze życie, co jest w nim najważniejsze, na czym nam najbardziej zależy? Gdyby to był quiz dla nastolatków, odpowiedzi padłyby zapewne bez wahania: „przyjaźń”, „szczęśliwa rodzina”, „dobra praca”... Odpowiedzieć po głębszym zastanowieniu wcale nie jest łatwo. Czy życie nas, chrześcijan, kręci się wokół Boga, Jego spraw? Co to w ogóle znaczy? Czy jest On naszym punktem odniesienia? Czy Jego ostateczne przyjście jest przedmiotem naszych oczekiwań?

Najgorsze – albo najlepsze – jest to, że wiara nie polega po prostu na życiu w taki czy inny sposób. To nie jest życie „jakoś” – to jest życie z Kimś. Słuchając kazań, czytając artykuły można niekiedy odnieść wrażenie, że skupiają się zanadto na wyliczaniu dobrych zachowań – szefów, podwładnych, żon, mężów, rodziców, dzieci, zakonnic, świeckich, biskupów, nastolatków... Potrzebne to zapewne, ale gdzie jest najważniejsze – budowanie relacji? Gdzie jest ten proces, w którym – tak jak dziecko staje się dzieckiem swoich rodziców, chłopak małżonkiem, zainteresowany życiem zakonnym kapucynem – proces, w którym stajemy się dziećmi Ojca, świadkami Chrystusa, posłanymi przez Ducha?

Wokół czego kręci się nasze życie, co jest w nim najważniejsze, na czym nam najbardziej zależy? Nie sztuka odpowiedzieć błyskawicznie. Sztuką jest pogłębiać więzi z tymi osobami, sprawami, które naprawdę wybieramy. Także – więzi z Bogiem.

 

Czytania mszalne rozważa Katarzyna Solecka


 

Piatek 32. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 BT 14.11.2014 16:42
"Słuchając kazań, czytając artykuły można niekiedy odnieść wrażenie, że skupiają się zanadto na wyliczaniu dobrych zachowań – szefów, podwładnych, żon, mężów, rodziców, dzieci, zakonnic, świeckich, biskupów, nastolatków... Potrzebne to zapewne, ale gdzie jest najważniejsze – budowanie relacji?".

Wtedy, gdy kapłan na kazaniu bardziej skupia się na moralności niż na tym, aby zbudować jej podstawy - umocnić więź wiernych z Bogiem, gdy bardziej skupia się na tym co my mamy robić dla Boga niż na tym, co On robi dla nas, to tak jakby zaczynał dom budować od komina.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...