Niezwykle interesujące jest spojrzenie na tematy, które biskupi polskich diecezji poruszają w listach pasterskich na początek Wielkiego Postu.
Parafialne spotkania przygotowujące młodzież do małżeństwa powinni prowadzić przygotowani do tego świeccy, zwłaszcza „powiernicy rodzin”, i ci, którzy są uformowani duchowo w ruchach katolickich. Powinny one się odbywać w małych grupach, metodami aktywizującymi. W naszej archidiecezji zostały już opracowane odpowiednie materiały formacyjne i są ludzie gotowi pomagać w przygotowaniu młodzieży do życia małżeńskiego.
Zachęcam wszystkich odpowiedzialnych za przyszłość Kościoła i Ojczyzny, aby włączyli się w to dzieło.
4.
Drodzy Bracia i Siostry!
Niektórzy z was żyją w związkach niesakramentalnych. Pozostawiając osąd tego stanu rzeczy Miłosiernemu Bogu, zachęcam was, abyście w świętym czasie Wielkiego Postu podjęli uczynki miłosierdzia. Mając za sobą często trudne doświadczenia życiowe starajcie się w obcowaniu ze Słowem Bożym pogłębiać waszą więź ze Stwórcą wszystkich rzeczy. Niech i dla was będzie to czas „postępowania w rozumieniu tajemnicy Chrystusa” (kolekta na I niedzielę Wielkiego Postu).
5.
Wielką szansą chrześcijańskiej rodziny jest życie sakramentalne. Rozpoczęty Rok Eucharystyczny w sposób szczególny daje okazję do pogłębienia wiary i nadziei u młodzieży, narzeczonych, małżonków oraz całych rodzin. Odprawiane w okresie Wielkiego Postu rekolekcje rodzinne mogą pomóc w pogłębieniu życia religijnego.
Eucharystia, przeżywana z wiarą, może kształtować atmosferę zgody i przebaczenia w rodzinie. Niech stanie się zadość pragnieniu Ojca Świętego, który prosi o ponowne odkrywanie i przeżywanie w pełni niedzieli jako dnia Pańskiego i dnia Kościoła. „Cieszyłbym się bardzo – pisze on - gdyby na nowo zostało rozważone, że to właśnie podczas niedzielnej Mszy św. chrześcijanie szczególnie mocno przeżywają to, czego doświadczyli Apostołowie wieczorem w dniu Paschy, gdy Zmartwychwstały objawił się im wszystkim, zgromadzonym w jednym miejscu” (por. J 20,19).
24 marca 2005 roku będziemy obchodzić po raz pierwszy w naszym kraju Narodowy Dzień Życia, uchwalony przez Sejm w sierpniu ubiegłego roku. Święto to wypadnie w Wielki Czwartek. Niezwykła to i wielce wymowna zbieżność, zwłaszcza w Roku Eucharystii. Jest ona „nie tylko wyrazem komunii w życiu Kościoła, ale również programem solidarności dla całej ludzkości” (MnD 27). Niech dzień ten będzie okazją do wyrażenia naszej solidarności z nienarodzonymi, z rodzinami, które oczekują potomstwa oraz z tymi, którzy – mimo wielkiego pragnienia – nie mogą doświadczyć radości rodzicielstwa.
Czas Wielkiego Postu to czas nadziei. Na pełne nadziei przeżywanie okresu przygotowania do Święta Paschy błogosławię Wam wszystkim: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |