Sześć homilii
ks. Artur Stopka
Sprawa była głośna w mieście. To się nie powinno zdarzyć. Całe szczęście, że nie dostało się to do gazet, bo firma byłaby skończona. A najdziwniejsze, że to sam właściciel, nie żaden z pracowników. W końcu człowiek, który od lat pracuje w branży pogrzebowej powinien nad sobą panować.
- Nie wytrzymałem - tłumaczył potem księdzu. - No ileż można. Rozumiem płakać na pogrzebie. Ale takiej histerii nie jestem w stanie znieść.
Ksiądz, który odprawiał ten pogrzeb, kiwał niezdecydowanie głową. Głupio mu było przyznać, że sam też był na progu wytrzymałości i miał ochotę zareagować znacznie ostrzej. Nie wyglądało to na chrześcijański pogrzeb. Wcale się nie dziwił, gdy szef firmy pogrzebowej powiedział do matki zmarłego: „Czemu pani tak strasznie krzyczy przeciw Bogu? Nie wierzy pani w zmartwychwstanie czy co?”
Podobno na tle innych krajów europejskich Polska wygląda całkiem nieźle. Około 65 procent Polaków deklaruje w sondażach, że wierzy w zmartwychwstanie ciała. Jak sobie z tą prawdą wiary radzi pozostałe 30 procent osób podających się za katolików, nie wiadomo. W życie wieczne wierzy trochę więcej Polaków - niespełna 72 procent.
Chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie od początku napotykała na duży opór. Największe niepowodzenie św. Pawła Apostoła związane jest z głoszeniem tej prawdy. „Gdy [Ateńczycy] usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem»” (Dz 17,32).
„W żadnym punkcie wiara chrześcijańska nie spotyka więcej sprzeciwu niż w stosunku do zmartwychwstania ciała” - odnotował św. Augustyn.
Okazuje się, że dzisiaj wielu ludzi myli zmartwychwstanie z reinkarnacją. Pytani, jak to będzie z tym zmartwychwstaniem rozkładają bezradnie ręce. Stają wobec fundamentalnego pytania: „Co to znaczy zmartwychwstać?”.
Szukając odpowiedzi na to pytanie najpierw trzeba zrozumieć, co to znaczy umrzeć. Kościół wyjaśnia, że w śmierci, będącej rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu, podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem. Dusza jednak trwa w oczekiwaniu na ponowne zjednoczenie ze swoim uwielbionym ciałem.
W jaki sposób dokonuje się zmartwychwstanie? Jezus zmartwychwstał we własnym ciele, pokazywał Apostołom ślady po ranach zadanych mu na krzyżu. Jednak było to ciało przemienione. Mógł na przykład przechodzić przez zamknięte drzwi.
Sobór Laterański IV w XIII stuleciu zapewniał: „Wszyscy zmartwychwstaną we własnych ciałach, które mają teraz”. Będzie to jednak ciało przekształcone w „chwalebne ciało” (Flp 3,21), w „ciało duchowe” (1 Kor 15,44).
To, jak dokona się zmartwychwstanie naszych ciał, które ulegają zniszczeniu po śmierci, jest tajemnicą. Jedno jest pewne. Zmartwychwstaniemy, bo nasz Bóg jest Bogiem żyjących. Zmartwychwstaniemy, bo Chrystus zmartwychwstał. Zmartwychwstanie jest pewne nawet dla tych, którzy w nie nie wierzą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |