Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami dokonanymi z łagodnością właściwą mądrości! (Jk 3,13).
Często słyszymy w obiegowych rozmowach, że ktoś jest mądry. Nieraz jednak jest to stwierdzenie brzmi zdecydowanie na wyrost, jeśli np. dotyczy małego dziecka. Ono bowiem nie potrafi jeszcze dobrze rozeznawać, co jest dobre a co złe. Natomiast jeśli chcemy mówić o mądrości, to kategoria rozeznawania wydaje się być podstawą.
Święty Jakub stosuje przeciwieństwa, aby ukazać podstawową regułę prawego postępowania człowieka. Naucza, że prawdziwa mądrość utwierdza nasze życie w wierze przeżywanej z dobrocią i łagodnością, która nie kłóci się ani nie przechwala. Natomiast pozorna, czyli fałszywa mądrość wskazuje na zupełnie inne źródło, ponieważ zazdrość czy kłótnie nie pochodzą od Boga, ale od złego ducha.
Za to wyznacznikiem mądrości jest dobre Postępowanie, natomiast wiary – dobre uczynki.
Św. Faustyna - Dzienniczek, 1474
Często proszę Pana Jezusa o rozum oświecony wiarą. Wyrażam to Panu w tych słowach: Jezu, daj mi rozum, i wielki rozum, jedynie na to, abym Ciebie lepiej poznała, bo im Cię lepiej poznam, tym Cię goręcej ukocham. Jezu, proszę Cię o potężny rozum w rozumieniu rzeczy Bożych i wyższych.
MultiKBM Psalm 19
Dodaj swój komentarz »