Nowi pasterze - księża w nowych kontekstach

Potrzebujemy nowych duszpasterzy, którzy są wyrazem nowej wspólnoty i jej wiary oraz są bogaci w dobre umiejętności apostolskie. Porzucanie praktyk religijnych rośnie, a w wielu przypadkach żyjemy już we wspólnotach, które muszą być ewangelizowane.

Wspólnoty kwestionują same siebie

W wielu wspólnotach nie ma kapłanów, a ci, którzy mogą pozyskać ich z zagranicy, uważają się za szczęściarzy, pomijając fakt, że rozwiązanie to można nazwać jedynie tymczasowym, ponieważ proces westernizacji[3] ma charakter globalny.

Potrzebujemy nowych duszpasterzy, którzy są wyrazem nowej wspólnoty i jej wiary oraz są bogaci w dobre umiejętności apostolskie. Porzucanie praktyk religijnych rośnie, a w wielu przypadkach żyjemy już we wspólnotach, które muszą być ewangelizowane.

Potrzebna jest świadomość ze strony wszystkich wspólnot, które zbytnio utknęły na pozycjach delegacji, mało skłonnych do wzięcia odpowiedzialności, w tym za niedobór swoich duszpasterzy.

Musimy również rozważyć niebezpieczeństwo związane z przeniesieniem refleksji nad kondycją kapłańską na tak wysoki poziom duchowy, myśląc o kapłanie jako o zbawicielu dusz, ewangelizatorze i ofiarnym czcicielu, zaniedbując jednocześnie naturę jego ludzkich doświadczeń i potrzeb.

Należy zadać sobie pytanie, w pogarszającym się stanie wyludnienia wspólnoty i często rozbrzmiewającej i rozpaczliwej diasporze naszych kapłanów, czy nie ma winy za to, że na śliskim zboczu długiej historii umartwiali radość pasterzy, którym powierzono trzodę Chrystusa, i zastanowić się nad możliwością zróżnicowanych ścieżek w ich rekrutacji i szkoleniu, aby uniknąć pustyni, której pustoszącą rzeczywistość widzimy każdego dnia, usuwając wszelkie preteksty do sztuki radzenia sobie, w kierunku ucieczki w poszukiwanie osobistego rozwiązania, które może być coraz bardziej osobiste, coraz bardziej odległe.

Żniwa są obfite, a pracowników jest tak mało, że całe wspólnoty nie mają prezbitera przez bardzo długie okresy. Wydaje się, że w wielu regionach Włochy stały się ziemią misji i są powierzane prezbiterom z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej lub Europy Wschodniej.

Sytuacja wymaga, aby stawić czoła temu problemowi, nie skacząc w ciemno, ale pozwalając roztropności na największą swobodę w poszukiwaniu najbardziej spójnych sposobów, aby nasze wspólnoty gromadziły się wokół ołtarza, aby celebrować dziękczynienie, Eucharystię, a wszystkim głosić Ewangelię.

Rzeczywistość i różnorodność problemów, które są ze sobą ściśle powiązane, wymagają od całego Kościoła poważnego i trwałego zaangażowania w skrupulatne zwracanie uwagi na formację, aby wybrać kandydatów, którzy są naprawdę zmotywowani, przygotowani, którzy nie szukają osobistego zakwaterowania w najłatwiejszy sposób, z odpowiednim oderwaniem się od siebie i świadomością swoich ograniczeń i ich kondycji jako stworzeń, którzy czują się częścią ludu Bożego, a nie poza nim lub ponad nim, przeszkoleni w zakresie odpowiedzialności i zasług, co nie jest tylko kwestią teoretyczną, ale codziennym ćwiczeniem umiejętności nazywania rzeczy po imieniu, ze wszystkimi tego konsekwencjami, bez pokus kariery i próżnego narcyzmu, aby być posłusznymi narzędziami Bożej Opatrzności.

Solidne przygotowanie kulturowe, wraz z dobrą relacją ze wspólnotą, do której się należy, wydają się funkcjonować jako wystarczający gwarant poruszania się w wolności i bezpieczeństwie. Zadaniem kultury jest zawsze interpretacja i ukierunkowanie tego, co nowe, uchwycenie tego, co istotne w teraźniejszości, ze spojrzeniem pełnym nadziei w przyszłość.

Dobrej relacji ze wspólnotą powierzone jest zadanie funkcjonowania jako bezpieczna baza, z której można badać świat, ucząc się zarządzać wiedzą, doskonalić ją, wyrażać, porównywać, w pokorze, aby wiedzieć, jak być jej częścią, oraz w dojrzałej i mądrej dumie, aby wiedzieć, jak być wyjątkowym, nie zaniedbując wielkiego zasobu świata emocjonalnego i jego zasad. Wspólnota wiary nadaje temu wszystkiemu ogromne piękno, otwierając perspektywy na uniwersalność i świętość, rozumianą w nieustannej komunii z Ojcem, nawet w świadomości własnych ograniczeń.

(tłumaczenie z j. włoskiego: xls)

 

[1] Na podstawie: Raffaele Iavazzo, Il disagio dei preti. Pastori nuovi, nuovi pastori, Il Regno - Attualità 2/2021 (ilregno.it/attualita/2021/2/il-disagio-dei-preti-pastori-nuovi-nuovi-pastori-raffaele-iavazzo, dostęp: 24.06.2024). Raffaele Iavazzo jest emerytowanym psychiatrą szpitalnym i bioetykiem z tytułem magistra Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie. W całym artykule mowa jest zarówno o duchownych diecezjalnych, jak i należących do instytutów życia konsekrowanego lub stowarzyszeń życia apostolskiego.

[2] W doświadczeniu wielu księży jest dziś cierpienie, które „rozwija się w warunkach szczególnej samotności”. Osobiste – związane z każdą osobą i otrzymanym wykształceniem, kościelne – doświadczane w postrzępionych wspólnotach, nawet w obliczu znacznego spadku liczby kapłanów – i społeczne – z powodu utraty uznanego statusu. Nie chodzi o wskazywanie palcem skandalicznych przypadków, ale o poważne rozważenie sygnałów alarmowych, które ci, którzy mają do czynienia z dyskomfortem, wiedzą, jak wykryć” – pisze psychiatra Raffaele Iavazzo. Instytucja kościelna wydaje się nadal oferować szkolenie przyszłym kapłanom, jakby żyła w „oblężeniu”. Kiedy szaleje burza, zamek obronny się wali. Świadczą o tym również odpowiedzi na kwestionariusz dotyczący zdrowia psychofizycznego, który francuscy biskupi wysłali do swoich księży. Konieczne jest zatem ponowne wspólne przemyślenie, ponieważ istnieje rosnąca potrzeba „nowych duszpasterzy, którzy są wyrazem nowej wspólnoty i jej wiary oraz są bogaci w dobre zdolności apostolskie”, co jest zadaniem każdego ochrzczonego.

[3] Westernizacja to bezkrytyczne przyjmowanie lub adaptowanie z niewielkimi tylko modyfikacjami typowych dla kultury państw wysoko rozwiniętych (z reguły Stanów Zjednoczonych i państw Europy Zachodniej) norm i sposobów postępowania.

«« | « | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Styczeń 2025
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Pobieranie... Pobieranie...