Refleksja na dziś

Niedziela 22 grudnia 2013

Czytania » Posłuszeństwo

Uderzające jest posłuszeństwo Józefa. Rozsypały się wszystkie jego plany, buzują w nim ogromne emocje, jego rozum zderzył się z niepojętą dla niego tajemnicą, JAK to się stało, że Maryja, jego narzeczona, jest w ciąży. Znał Jej czystość i prawość, ufał Jej, więc JAK to się stało?

Jak wspaniały musiał być z niego mężczyzna, że nie rzucał oskarżeń, nie szukał swego, nie dociekał przyczyn, tylko szukał w tej sytuacji jak najlepszego dla Maryi rozwiązania: zamierzał oddalić Ją potajemnie, by oburzenie innych za wszystko spadło na niego, nie na Nią.

Jednak mimo swojej mądrości, dobroci i wielkiej miłości do Niej nie wpadł na rozwiązanie jeszcze lepsze: by wziąć Ją do siebie. Myślę jednak, że skoro uczynił to od razu po obudzeniu się ze swego proroczego snu, ta myśl w nim była. Może nie miał w sobie dość odwagi, by za nią pójść? Może jego samego szokowała swoją wielkodusznością i ogromem miłości, jaki zawierałby się w takim postępowaniu?

Gdy jednak anioł Pański leciutko „popchnął” go w tym kierunku, natychmiast tak uczynił.

Wzrastanie w miłości nigdy się nie kończy. Zawsze można kochać mocniej, głębiej. Moje serce może jeszcze bardziej się rozszerzyć i pokochać nawet tych, którzy mnie przeklinają. Do Ciebie, Panie, należy cała ziemia, ale i całe moje serce. Ty je stworzyłeś. Proszę, rozszerz je tak, bym – jak Józef – nie miała żadnych problemów z wypełnianiem Twojej woli, nawet najtrudniejszej.

 

Św. Teresa z Lisieux: Radość, której gorączkowo szukają ludzie tego świata pośród przyjemności, nie jest niczym innym jak płochliwym cieniem, podczas gdy nasza radość szukana i smakowana w trudach, i cierpieniach, jest najsłodszą rzeczywistością, wstępem szczęścia niebiańskiego.

Rachunek sumienia: Jak w swoim życiu realizuję posłuszeństwo Bożemu Słowu? Czy uczę się od Jezusa kochać innych ludzi?

 

Czytania mszalne rozważa Elżbieta Krzewińska

 

Stephan George O Rex Gentium (December 22)


 

Niedziela 4. Adwentu

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Listopad 2022
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...