Refleksja na dziś

Sobota 17 grudnia 2011

Czytania » Naucz nas

Mądrości Najwyższego, która urządzasz wszystko mocno i łagodnie, przyjdź i naucz nas drogi roztropności

Co to znaczy roztropnie? Zarazem  mocno i łagodnie. Po ludzku to czasem się wyklucza. Dla Boga nie musi. „Mocno” nie oznacza przymusu, ale zdecydowanie, jasność i sprawiedliwość. „Łagodnie” nie dopuszcza pobłażliwości, ale jest pełne miłosierdzia i zrozumienia. Zrozumieć nie oznacza przyznać rację.

Dla człowieka to niezwykle trudne. Bardzo często wpadamy w skrajności. Nie wiemy, która droga będzie lepsza. Bóg wie. I tylko On może nam wskazać drogę.

On – który zapowiedział przed wiekami nadejście Mesjasza. On, który wpisał życie Syna w życie nieświętego rodu. W ciąg wielu pokoleń Ludu Wybranego. On, który przekazał Synowi sąd, aby Jego ludem rządził sprawiedliwie i ubogimi według prawa. Aby otoczył opieką ubogich z ludu i ratował dzieci biedaków. By był sprawiedliwy i miłosierny, mocny i łagodny. Roztropny.

Mądrości Najwyższego, która urządzasz wszystko mocno i łagodnie, przyjdź i naucz nas drogi roztropności.

Pytania do rachunku sumienia:

  1. Czy w swoich działaniach staram się kierować roztropnością?
  2. Czy pytam Boga, jakie rozwiązanie On wskazuje?
  3. Czy staram się nie zapominać ani o sprawiedliwości, ani o miłosierdziu?

Budzik adwentowy:

Kontekst, w którym się znajdujemy, wymaga zatem od Kościołów lokalnych nowego rozmachu, nowego aktu zaufania Duchowi, który kieruje, aby mogły one ponownie podjąć z radością i zapałem to podstawowe zadanie, dla którego Jezus posyła swoich uczniów: głoszenie Ewangelii (por. Mk 16, 15), przepowiadanie Królestwa (por. Mk 3, 15). Trzeba, by każdy chrześcijanin czuł się objęty tym poleceniem Jezusa, pozwolił się kierować Duchowi w wypełnianiu tego polecenia zgodnie ze swym powołaniem. W chwili, gdy wybór wiary i naśladowanie Chrystusa okazują się mniej łatwe i trudne do zrozumienia, czy wręcz spotykają się ze sprzeciwem i wrogością, wzrasta zobowiązanie wspólnot i poszczególnych chrześcijan do bycia świadkami i głosicielami Ewangelii, na wzór Jezusa Chrystusa (Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej 16).

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Ciekielski2 17.12.2011 11:56
Rodowud Jezus Chrystusa dowiajem sie z niego ze Jezus jest prawdziwym czlowiekem. Jezus chce nasz zbawic chcesz doprowadzic nasz do Ojcza berz grzechu Takie drzewo kazdy powinien miec i aby w nim zbarko Jezusa kory zbawia ludzi. Od 17 do 24 grudnie jest bezposredniego przygotowania sie Narodziena Panskiego zadajmu sie pytani czy Jezus rodzi sie w nasz kazdego dnia w naszym zyciu

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...