Refleksja na dziś

Czwartek 22 grudnia 2011

Czytania » Pokora

Jaka była odpowiedź Maryi na pochwały Elżbiety? Słyszymy ją dzisiaj w Ewangelii: "Wielbi dusza moja Pana, (...) bo wejrzał na uniżenie służebnicy swojej"

Ludzie wiele wysiłku wkładają w to, żeby ich podziwiano i doceniano. Tymczasem Maryja uczy nas czegoś zupełnie przeciwnego - pokory. Nie polega ona jedynie na poskramianiu impulsów pychy, ambicji, egoizmu czy próżności, lecz przede wszystkim na pochyleniu się przed Bogiem, uznaniu naszej małości i niegodności wobec Niego. Im bardziej człowiek pojmuje ten nieskończony dystans między stworzeniem a Bogiem, tym większe rodzi się w nim zdziwienie, a zarazem wdzięczność za otrzymywane od Niego łaski.

Pokora jest też fundamentem wszystkich cnót, w szczególności zaś jest podstawą miłości - albowiem w miarę jak zapominamy o sobie, możemy coraz bardziej troszczyć się o innych i dbać o ich potrzeby. Dlatego właśnie św. Franciszek Salezy twierdził:

"Pokora i miłość są cnotami macierzystymi. Inne cnoty idą za nimi, jak pisklęta za kwoką"

Święty Piotr zaś przypominał: "Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje."

Wybór należy do nas...

Pytania do rachunku sumienia:

  1. Czy wielbię Boga za wszystko, co uczynił w moim życiu?
  2. Czy uznaję, że przed Bogiem jestem mały i niegodny?

Budzik adwentowy

Właśnie brak tej świadomości prowadzi do zniechęcenia i wyjałowienia. Wśród przeszkód nowej ewangelizacji znajduje się właśnie brak radości i nadziei, który takie sytuacje rodzą i szerzą wśród ludzi naszych czasów. Często ów brak radości i nadziei jest tak silny, że narusza samą tkankę naszych wspólnot chrześcijańskich. Nowa ewangelizacja ma być w tych kontekstach nie obowiązkiem, dodatkowym ciężarem, który trzeba ponieść, lecz środkiem zaradczym, który jest w stanie przywrócić radość i życie, tym rzeczywistością, które są więźniami swych lęków. . (Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej 25).

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 Estera 22.12.2011 14:18

"Okazał moc swego ramienia,
rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strącił władców z tronu,
a wywyższył pokornych."

Łk 1,46-56

Boże, miłości moja
Dobrze Twym dzieckiem być
Uwielbiam Cię Panie1 Ciekielski2 22.12.2011 11:42
Czy ja ty sie radujem sie tego ze Jezus przychodzi do mojego serca pod postaczami chleba i wina. Tak sie radowal pokora sluzebnica Panska Maryja za to wyda na zwiat Zbawiciela ktory nasz zbawi bo jego milosierdzie trwa nad nami Juz pojutrze bedzie obchodzic Wigilie Bozego Narodzena w tym dniu gasna wszystkie spory radujm sie z tego Jak Maryja

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...