Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »„Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”.
Łatwo powiedzieć - „nie bój się”, kiedy jest się aniołem zakorzenionym w wieczności, żyjącym przed obliczem Boga. Tymczasem dla Maryi słowa Gabriela były zapewne jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba”. Słowa wywracające „do góry nogami” cały jej dotychczasowy świat. Być może przekreślające wszystkie plany, marzenia, nadzieje – trudno bowiem przypuszczać, że ich nie miała.
„Nie bój się”. Tylko jak można się nie bać, kiedy słyszy się takie obietnice? Jak można unieść ciężar takiej odpowiedzialności – być Matką samego Boga?
Zapewne mogą o tym (choć tylko częściowo) opowiedzieć Ci, którzy zostali obdarzeni szczególnym powołaniem - do kapłaństwa, czy życia zakonnego. Ale czy powołanie do przekazywania życia nie pociąga za sobą również wielkiej odpowiedzialności?
Tym, co pozwala przełamać ludzkie obawy, niepewność, strach, jest obietnica: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię.” Maryja w nią uwierzyła, uwierzyło w nią wielu ludzi odczuwających powołanie do kapłaństwa, życia zakonnego, do macierzyństwa. I nie zawiedli się.
A gdybym ja dzisiaj znalazł się w podobnej sytuacji, jak dokończyłbym zdanie: „Oto ja, sługa/służebnica Pańska, niech mi się stanie według...”
No właśnie, według czego?
Pytania do rachunku sumienia:
Budzik adwentowy
Wszakże ewangelizacja nie będzie pełna bez brania pod uwagę wzajemnego odniesienia, jakie ustawicznie zachodzi między Ewangelią, a konkretnym, osobistym i społecznym życiem człowieka. Dlatego ewangelizacja pociąga za sobą potrzebę przepowiadania jasnego, dostosowanego do różnych warunków życia, do praw i obowiązków każdej osoby ludzkiej, do życia rodzinnego, bez którego nie ma rozwoju jednostek60, do życia zbiorowego w społeczeństwie, życia międzynarodowego, do pokoju, sprawiedliwości i postępu; przepowiadania wreszcie wyzwolenia, co w naszych czasach jest szczególnie ważne i pilne. (ADHORTACJA APOSTOLSKA EVANGELII NUNTIANDI O EWANGELIZACJI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM 29 ).
Przeczytaj komentarze | 1 | Wszystkie komentarze »
Ostatnie komentarze:
wszystkie komentarze >
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.