Refleksja na dziś

Sobota 10 grudnia 2011

Czytania » Odnowa

Poddawanie ciała wszelkim zabiegom odnowy często wiąże się z bólem i znoszeniem wielu niedogodności. A jednak dla pięknego wyglądu wiele osób co jakiś czas nawet z chęcią te „tortury” znosi.

Duch też potrzebuje odnowy. Czasem nawet bardziej niż ciało. Wielkim Odnowicielem jest tu sam Bóg. On jako Stwórca duszy wie najlepiej, jaki zabieg zastosować i jakim „ćwiczeniom” poddać duszę, by stała się jeszcze piękniejsza, czystsza, niewinna.

Także i wtedy człowiek cierpi, a to cierpienie czasem jest dużo trudniej znieść niż cierpienie fizyczne. Ważne, by w takim czasie pamiętać o słowach Jezusa, że On także nie uniknął cierpienia. Ta świadomość, kontemplacja Bożej Męki to najlepszy środek, łagodzący cierpienie i dający nadzieję, że nie dzieje się to na daremno.

 

Pytania do rachunku sumienia

  1. Czy dbam i troszczę się o swoje ciało, zdrowie?
  2. Czy troszcząc się o ciało, nie zaniedbuję troski o duszę?
  3. Czy w chwilach trudnych, bolesnych staram się oderwać od swojego bólu i cierpienia i wejść w przepaść Męki Chrystusa?

Budzik adwentowy

„W takim kontekście zaangażowanie Kościoła w wychowanie do wiary, do naśladowania i świadczenia o Panu nabiera również wartości jako wkład w wyprowadzanie naszych społeczeństw z kryzysu edukacyjnego, kładąc kres nieufności i owej dziwnej nienawiści do siebie samego, tym formom autokrytyki, które zdają się stawać cechą charakterystyczną niektórych naszych kultur. Zaangażowanie to może dać chrześcijanom właściwą okazję do zadomowienia się w przestrzeni publicznej naszych społeczeństw, by ponownie postawić w niej pytanie o Boga i wnieś do niej jako dar własną tradycję wychowawczą, owoc, który wspólnoty chrześcijańskie, kierowane przez Ducha, potrafiły wydać na tym polu” (Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej 20).

 

Czytania mszalne rozważa Elżbieta Krzewińska


 

Sobota 2. tygodnia Adwentu

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Ciekielski2 10.12.2011 12:48
Eliasz o ktorym mowi dzisiejsza liturgia mowi o Eliasz prorok jak ogien to silne slowa tak silne jak skala bo byla w nim moc boza bo byl oddany bogu nawet uzdowil Naaman Syryjczyk ktor uwierzy Eliaszowi ze dziala w nim moc boga tak i Ewangelii mowi Jezus o Eliaszu ktory przyszedl mowi tu Janie Chrzcicielu ktory chcial aby ludzie uwierzyli ze Jezusz przyszedl doprowadzic nasz do zbaienia a ludzie wspojczesni w to nie uwierzyli doprowdzili go na krzyz. Czy ja schuma slowa boga ktore na glosi nam Kaplan czy ja wierze slowo bozem ktore morze uzdrowic i zbawic Adwent to czas aby wschuchac gloas w Boga ktore niesze zbawieni

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...