Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Najpierw jest Bóg - Ojciec - Miłość, a dopiero potem grzech i jego sens. Moralność bowiem i jej uzasadnienie w pierwszym rzędzie wynika z samego Boga i z tego kim On jest, oraz jaki ma stosunek do nas.
Rzecz ostatnia dotyczy tzw. kary doczesnej. Każdy grzech zaciąga winę (odpuszczaną w spowiedzi) oraz karę doczesną. Są to konsekwencje popełnionego grzechu. “Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe karze”. Ta sprawiedliwość domaga się ostatecznego rozliczenia. Grzech bowiem, jak już pisałem, ma swoje konsekwencje. Warto przypomnieć słowa Pana Jezusa skierowane do św. Faustyny (apostołki Bożego miłosierdzia) opisujące czyściec “Miłosierdzie Moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe”. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi:
“Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych”(KPK 1983). Odpusty dzielimy na zupełne i cząstkowe w zależności czy uwalniają nas od od kary doczesnej w części lub w całości. Zostawiam tu aspekt “ilości” w odpuście cząstkowym, odsyłając do zamieszczonej niżej bibliografii. Odpust nie działa jak “magia”, można go uzyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych, którzy swoją karę doczesną ponoszą w czyśćcu, nigdy za innych żyjących. Potrzeba tu więc wiary i spełnienia dość trudnych warunków.
b) całkowicie – nie można danego czynu skracać,
c) w duchu pobożności – zakłada więc wiarę i brak próżności,
d) nadobowiązkowo – czyn ten musi nas kosztować i nie być związanym z jakąś praktyką zagrożoną sankcją grzechu. W przypadku pokrywania się pokuty sakramentalnej i czynu odpustowego można te rzeczywistości połączyć np. adoracja Najświętszego Sakramentu przez pół godziny).
Ponadto do uzyskania odpustu zupełnego konieczna jest Komunia eucharystyczna (nie wystarcza tu Komunia duchowa, najlepiej w dniu uzyskania odpustu, po jednej Komunii Eucharystycznej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny nawet gdy przyjmuje się Eucharystię dwa razy tego samego dnia. Wyjątek stanowi tu niebezpieczeństwo śmierci), modlitwa w intencjach Ojca Świętego (nie w intencji Ojca Świętego, ale w Jego intencjach nawet jeśli nie są nam szczegółowo znane, najlepiej w dniu uzyskania, modlitwa ta ma być ustna, w przypadku śmierci papieża a przed wyborem następcy należy modlić się w intencjach, które wyznaczył zmarły biskup Rzymu), oraz wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego (to bodaj najtrudniejszy warunek. Chodzi tu o zdecydowane nastawienie woli i umysłu, oraz odwrócenie się od wszystkich uwikłań w stosunku do siebie samego, bliźniego czy świata, które pociągają grzech. “Ślad najdrobniejszego przywiązania do grzechu, staje się przeszkodą do uzyskania odpustu zupełnego”). Brak wypełnienia jakiegoś warunku związanego z odpustem zupełnym, powoduje uzyskanie odpustu cząstkowego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |