Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Najpierw jest Bóg - Ojciec - Miłość, a dopiero potem grzech i jego sens. Moralność bowiem i jej uzasadnienie w pierwszym rzędzie wynika z samego Boga i z tego kim On jest, oraz jaki ma stosunek do nas.
W sytuacjach nadzwyczajnych także możliwe jest uzyskania odpustu. Pierwsza z tych sytuacji dotyczy uzasadnionej przeszkody (np. stan fizyczny, uwięzienie). W takim wypadku trzeba poradzić się spowiednika, którzy w określonych warunkach ma władzę zmieniać warunki odpustu. Drugi przypadek ma miejsce, gdy następuje specjalny czas w Kościele (np. rok jubileuszowy). Należy wtedy pilnie śledzić dokumenty papieskie ogłaszające szczegóły odpustu. Ostatni przypadek dotyczy śmierci. Z sakramentem namaszczenia chorych związany jest obowiązek udzielenia odpustu na godzinę śmierci. Oczywiście chory musi być właściwie usposobiony przez pojednanie z Bogiem (wystarczy żal doskonały), chociażby przez jakieś zewnętrzne oznaki. Druga możliwość ma miejsce, gdy nie można wezwać kapłana. Należy wtedy być w stanie łaski (żal doskonały), wyzbyć przywiązania do grzechu, nawet powszedniego, poza tym zaleca się, aby umierający miał zwyczaj modlitwy, oraz posłużył się krucyfiksem lub krzyżykiem (ujęcie lub ucałowanie). Osobnym problemem jest wezwanie kapłana do umierającego, który za życia nie chciał mieć nic wspólnego z Kościołem. Niektórzy wzywają wtedy kapłana “na wszelki wypadek”. Mija się to z celem ponieważ jeśli umierający nie dał żadnego znaku swojego nawrócenia, to należy uszanować jego wolę. Trochę analogicznie jakby ktoś wezwał do umierającego praktykującego katolika buddyjskiego kapłana “na wszelki wypadek” bo może jednak karma i nirwana istnieją.
Spis sposobów uzyskania odpustów pod linkiem
http://brewiarz.katolik.pl/czytelnia/odpusty.php3
Kilka kwestii technicznych na koniec. Najpierw tajemnica spowiedzi. Otóż jest ona absolutna i dotyczy spowiednika (pod karą ekskomuniki z mocy prawa), tajemnica także dotyczy wszystkich pośredniczących w spowiedzi (np. tłumacz), ale i tych którzy przypadkowo słyszą spowiedź. Stąd postulat, aby dla własnego bezpieczeństwa nie oblegać konfesjonałów. Najczęściej sporo miejsca jest przed prezbiterium. Dalej sprawa przygotowania się do spowiedzi. Skoro modlimy się “i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”, trzeba przed spowiedzią na ile to możliwe, pojednać się z bliźnimi. “(…) zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj”. W rodzinie może to wyglądać jak forma wspólnego przygotowania do spowiedzi, chociażby z okazji pierwszego piątku miesiąca. W takim przygotowaniu podanie ręki, słowo “przepraszam”, “przebaczam”, “kocham” może być świetnym sposobem na spełnienie słów Zbawiciela, oraz na naukę praktyczną znaczenia spowiedzi dla dzieci.
Na zupełny koniec zachęta do pewnego gestu. Warto w testamencie uczynić zapis dotyczący obowiązku odprawienia Mszy świętych za naszą duszę (może to także być tzw. Msza gregoriańska, czyli 30 kolejno celebrowanych Eucharystii). Wykonawca testamentu będzie niejako przymuszony, aby uczynić ten gest rzutujący na naszą wieczność. Jeśli, co daj Boże, Msze te nie będą już nam pomocne, jak też odpusty, ponieważ będziemy już w niebie, to proszę się nie martwić. Dar takiej modlitwy nie marnuje się, korzystają z niego duszę, które według Bożego rozporządzenia, najbardziej tego potrzebują.
I proszę Wasz wszystkich o modlitwę za nas księży na tym nie łatwym polu…
Zdaję sobie sprawę, że momentami tekst może być chaotyczny, dotyka on bowiem (i tylko dotyka) bardzo szerokiego zagadnienia. Jeśli więc po lekturze zrodziły się jakieś pytania zachęcam do umieszczania ich w komentarzu.
Bibliografia:
Katechizm Kościoła Katolickiego.
Kodeks Prawa Kanonicznego, szczególnie kanony 959 – 997.
Kowalska F., Dzienniczek, Kraków 1983.
Lewis C. S., Chrześcijaństwo po prostu, tłum. P. Szymczak, Poznań 2002.
Patoleta B., Odpusty według Kodeksu Prawa Kanonicznego Jana Pawła II, Pelplin 1997.
Radecki A., Jak się spowiadać? Vademecum penitenta, Kraków 2007.
Tomasz z Akwinu, Suma teologiczna t. 29 i 30, wydanie Londyńskie.
Tanquerey A., Zarys teologii ascetycznej i mistycznej t. I i II, tłum. P. Mańkowski, Warszawa 2003.
Szostek A., Pogadanki z etyki, Częstochowa 1998.
Wojciechowski M., Biblijny pogląd na świat. Bóg, człowiek, etyka, Częstochowa 2008.
Zachęcam jeszcze do odsłuchania konferencji ojca profesora Jacka Salija OP:
http://www.zywawiara.pl/kazania/art-173.html
oraz zapoznania się ze szczegółami związanymi z karą ekskomuniki
http://www.oaza.pl/cdz/aborcja/870-ekskomunika
Opłata za skorzystanie z powyższego tekstu wynosi minimum dziesiątek różańca świętego za dusze w czyśćcu cierpiące.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |