Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Są prawdy, które można zrozumieć dopiero rozumem oświeconym wiarą. Inaczej świat nadprzyrodzony i jego prawa są niezrozumiałe. Żeby tak się stało, warto prosić Ducha Świętego o światło dla rozumu, aby lektura słowa Bożego nie pozostała tylko na poziomie historycznych wydarzeń, okoliczności czy filologicznych dywagacji.
Treści zawarte przez Jezusa w mowie eucharystycznej są dla nas jeszcze bardziej zrozumiałe w kontekście zmartwychwstania. Perspektywa życia, które się nie kończy, domaga się bowiem pokarmu, który jest gwarancją nieśmiertelności. Żadna ludzka piekarnia nie jest w stanie zaspokoić głodu ludzkiej duszy, jak czyni to sam Jezus. On daje swoje ciało za życie świata. I zaprasza swoich uczniów, aby się nim karmili. To nie pokarm dla elit, ale chleb nieśmiertelnych, którzy w Nim pokładają swoje nadzieje.
Myśl św. Jana Pawła II
Wiara zatem nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy i pokłada w nim ufność. Jak łaska opiera się na naturze i pozwala jej osiągnąć pełnię, tak wiara opiera się na rozumie i go doskonali. Rozum oświecony przez wiarę zostaje uwolniony od ułomności i ograniczeń, których źródłem jest nieposłuszeństwo grzechu, i zyskuje potrzebną moc, by wznieść się ku poznaniu tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego. […] ludzki rozum nie musi zaprzeczać samemu sobie ani się upokorzyć, aby przyjąć treści wiary; w każdym przypadku człowiek dochodzi do nich na mocy dobrowolnego i świadomego wyboru (Encyklika Fides et ratio, 43).
Paweł Bębenek Paweł Bębenek - Hymn na cześć Eucharystii - fortepian solo