Refleksja na dziś

Czwartek 14 kwietnia 2011

Czytania » Wiara

Wiara w Boże obietnice, nawet najbardziej niewiarygodne, zależy od tego, czy człowiek zna Boga. Co to jednak znaczy: „znać Boga”? Znam Go wówczas, gdy noszę w sercu Jego prawdziwy obraz. A o tym, czy moje patrzenie na Boga jest prawdziwe, świadczy to, czy jest zgodne z obrazem Boga, który ukazywał Jezus.

Jezus zarówno swoimi słowami, jak i zachowaniem pokazywał Boga, który jest wierny pomimo niewierności człowieka; spełnia swoje obietnice, nawet najbardziej nieprawdopodobne; lituje się nad każdym ludzkim nieszczęściem; poświęca wiele uwagi człowiekowi, zwłaszcza słabemu i odrzuconemu przez współbraci. Bóg Jezusa Chrystusa kocha człowieka i pragnie, by żył on wiecznie.

Ale do wieczności z Bogiem człowiek musi dorosnąć, dojrzeć. I z tego wypływa każde pouczenie, każde Boże napomnienie, każde ukaranie zła, każde trudne doświadczenie.

Człowiek może odrzucić głos Pański, zwłaszcza gdy głosi on coś przeciwnego do ludzkich oczekiwań i wyobrażeń, ale skutkiem zatwardziałości serca jest rozpacz na ziemi i wieczność bez Boga – na własne życzenie.

Pytania do rachunku sumienia

  • Jaki jest mój obraz Boga?
  • Czy jest zgodny z tym, który ukazywał Jezus?
  • Jak przyjmuję głos Pański gdy głosi on coś przeciwnego do moich oczekiwań i wyobrażeń?

Drogowskazy Jana Pawła II

Stworzone na obraz Boga, istoty ludzkie stają się miejscem przebywania Ducha na nowy sposób, wtedy gdy zostają wyniesione do godności przybranych dzieci Bożych (por. Ga 4,5). Odrodzone przez chrzest, doświadczają obecności i mocy Ducha nie tylko jako Sprawcy życia, ale także jako Tego, który oczyszcza i zbawia, wydając owoce takie jak: „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie". A te owoce Ducha są znakiem tego, że „miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany". [Ecclesia in Asia, 15]

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

3 be 14.04.2011 16:12
"głos Pański"? Czy chcę słyszeć? Czy chcę usłuchać? Przecież mówi mi prawdę; o mnie samej, o tym jak traktuję innych. Nie zawsze brzmi tak, jakbym chciała. Zawstydza np., gdy mój egoizm zbytnio się rozpleni.
9 meggi 14.04.2011 06:26
Boże wciąż Cię poznaję,wciąż mnie zaskakujesz swoją miłością,dobrocią i pragnę odkrywać Cię na nowo,wsłuchać się w Twój głos,wołanie do mnie.Pomóż mi bym potrafiła odnaleźć Cię w moim życiu całkowicie i wsłuchała się w Twój głos i potrafiła odczytywać Twoje znaki...
8 Estera 14.04.2011 00:07

Przyjmując wiarę w Boga, otrzymujemy błogosławieństwo w naszym życiu.Realnie i potocznie mówiąc doświadczamy pomnożenia dobra.

Duch Święty ukazuje doskonale w działaniu miłości w nas, żywy obraz Boga.

"Jak przyjmuję głos Pański gdy głosi on coś przeciwnego do moich oczekiwań i wyobrażeń?"

Głos Pański zawsze prowadzi mnie do miłości bliźniego, problem występuje czy mój bliźni jest otwarty na tą miłość? Jak dotrzeć,przekazać?

Nie ma moich oczekiwań czy wyobrażeń, kiedy działającym jest Bóg.
Przepięknie jest doświadczać Jego działania w codziennym życiu.

Boże pomnóż wiarę tym, którzy słabną w miłości.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...