Refleksja na dziś

Wtorek 19 kwietnia 2011

Czytania » Próżny wysiłek

„Próżno się trudziłem, na darmo i na nic zużyłem me siły.” – ileż razy nachodzą takie myśli. Ileż razy wydaje się, że cały wysiłek poszedł na marne, że nie udało się ocalić jakiegoś dobra, że zło po raz kolejny zwyciężyło.

I rzekł mi: „Tyś sługą moim, Izraelu, w tobie się rozsławię”. Ja zaś mówiłem: „Próżno się trudziłem, na darmo i na nic zużyłem me siły. Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego”. Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą.

Nie na nic. Dla Boga. On tak poprowadził sprawy. Jeśli ziarno wrzucone w ziemię nie obumrze… Czasem trzeba długo czekać na pierwsze kiełki. Czasem widział je będzie kto inny. I Bóg.

Ledwo Judasz wyszedł, by go zdradzić, Jezus powiedział: „Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim chwałą otoczony, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.”

Ta chwała zajaśnieje, gdy umrze między łotrami, a setnik zawoła: zaprawdę, ten był Synem Bożym. Zajaśnieje w pełni, gdy powstanie z martwych.

Próżny wysiłek? Nie. Pełny kosz owoców.

 

Pytania do rachunku sumienia:

1. Każdy lubi być doceniony. Czyjej chwały szukam: Bożej czy ludzkiej?
2. Czy łatwo się zniechęcam, nie widząc owoców swojej pracy?

 

Drogowskazy Jana Pawła II

Chodzi o to, by — pod działaniem Ducha-Parakleta — urzeczywistniał się w naszym ludzkim świecie ów proces prawdziwego dojrzewania w człowieczeństwie w życiu osobowym i wspólnotowym, co do którego sam Pan Jezus, kiedy „modli się do Ojca, aby «wszyscy byli jedno (...) jako i My jedno jesteśmy» (...) daje znać o pewnym podobieństwie między jednością Osób Boskich a jednością synów Bożych zespolonych w prawdzie i miłości”. […] Jeśli bowiem człowiek jest drogą Kościoła, to droga ta prowadzi poprzez całą tajemnicę Chrystusa jako Boskiego Pierwowzoru człowieka. Na tej właśnie drodze Duch Święty, umacniając w każdym z nas „człowieka wewnętrznego”, sprawia, że człowiek coraz lepiej „odnajduje siebie poprzez bezinteresowny dar z siebie”. [Dominum et Vivificantem, 59]

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...